Wstań, Polsko moja!

Polska 1995

Dokument opowiada o idei Legionów Polskich przedstawionej w poezji, sztukach plastycznych oraz muzyce. Będący w wojsku artyści najczęściej przedstawiali codzienne życie żołnierza.

 • Czas trwania: 26 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Wstań, Polsko moja! w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Józef Piłsudski powiedział: "Poszło za nami to, co najpiękniejsze w kulturze ludzkiej, poszła sztuka". Artyści - żołnierze, szeregowi i oficerowie - tworzyli na froncie, w chwilach wolnych od służby. Najchętniej przedstawiali codzienne życie wojskowego. Ideę Legionów Polskich wspierali malarstwem Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Leon Wyczółkowski, Julian Fałat, Wojciech i Jerzy Kossakowie.

Już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Józef Piłsudski powiedział: "Poszło za nami to, co najpiękniejsze w kulturze ludzkiej, poszła sztuka". Wielu artystów uwieczniło w swych rysunkach, szkicach , obrazach i rzeźbach oraz pamiętnikach, pieśniach i wierszach czyn zbrojny Legionów Polskich. Artyści - żołnierze, szeregowi i oficerowie, znani i zapomniani, tworzyli na froncie, w chwilach wolnych od służby. Najchętniej przedstawiali codzienne życie żołnierza - ołówkiem, kredką, węglem, rzadziej akwarelą. Ideę Legionów wspierali swym malarstwem Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Leon Wyczółkowski, Julian Fałat, Wojciech i Jerzy Kossakowie. Film przedstawia Legiony Polskie w poezji, sztukach plastycznych i muzyce.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×