Wszystkie niewidzialne dzieci

All the Invisible Children, Francja/Włochy 2005

Siedem krótkich historii, z których każda opowiada o innym małym bohaterze. To poruszający obraz losów dzieci zmuszonych do stawienia czoła wielu bardzo poważnym problemom.

 • Czas trwania: 135 minut, Gatunek: Dramat obyczajowy
 • Reżyseria: Mehdi Charef, Emir Kusturica, Spike Lee, Kátia Lund, Jordan Scott, Ridley Scott, Stefano Veneruso

Wszystkie niewidzialne dzieci w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Diego De Silva Scenariusz
 • Stribor Kusturica Scenariusz
 • Cinqué Lee Scenariusz
 • Joie Lee Scenariusz
 • Qiang Li Scenariusz
 • Kátia Lund Scenariusz
 • Jordan Scott Scenariusz
 • Eduardo Tripa Scenariusz

Więcej »

Opis programu

ZwińRozwiń

Afrykańczyk Tanza, który jako 12-latek dołączył do armii bojowników o wolność, marzy o chodzeniu do szkoły i zabawach z kolegami. Cygański chłopiec Urosz musi po wyjściu z zakładu dla nieletnich wrócić do ojca, który żyje z kradzieży. Nastolatka z Brooklynu dowiaduje się, że została zarażona przez rodziców wirusem HIV. Joao i Bilu to dwoje bezdomnych dzieci, które walczą o przetrwanie na ulicach Sao Paulo. Jonathan jest fotoreporterem wojennym, nie umie znaleźć sobie miejsca w dorosłym życiu z powodu traumy, którą przeżył w dzieciństwie.

Międzynarodowa produkcja powstała pod patronatem UNICEF - u, organizacji, której celem jest niesienie pomocy potrzebującym dzieciom. W realizację projektu zaangażowali się wybitni reżyserzy, tacy jak: Spike Lee, Emir Kusturica, Ridley Scott i inni. Każdy z twórców przedstawia własną wizję dziecięcego świata - kruchego i wrażliwego, pełnego smutku i goryczy. Światowa premiera tego poruszającego i skłaniającego do refleksji filmu odbyła się na festiwalu w Wenecji w 2005 r. Był on także prezentowany na specjalnym pokazie podczas festiwalowych dni w Toronto. W promocji projektu wykorzystano znakomity teledysk "Teach Me Again" w wykonaniu Tiny Turner. Na całość składa się siedem krótkometrażowych nowel filmowych, ukazujących - na przykładzie dzieci pochodzących z różnych kontynentów - ogrom problemów współczesnego świata. Kamera śledzi losy małych bohaterów, którzy już na początku swej życiowej drogi doświadczyli bólu, głodu, nieszczęść. Akcja pierwszej noweli "TANZA" rozgrywa się w bliżej nieokreślonym państwie w Afryce. 12 - letni tytułowy bohater, był świadkiem brutalnego morderstwa swoich rodziców. Osierocony chłopiec wstępuje do armii bojowników o wolność. Wraz z innymi nieletnimi żołnierzami, których dowódcą jest zaledwie 21 - latek, detonuje bomby i wysadza w powietrze budynki. Kolejnym celem ma być szkoła, do której Tanza sam uczęszcza i w której nawiązał już przyjaźnie. Bohaterem "BLUE GIPSY" jest Cygan Uros, który właśnie opuszcza mury zakładu poprawczego dla młodocianych przestępców, gdzie spędził trzy lata. Chłopak pragnie skończyć z niechlubną przeszłością i zacząć normalne, uczciwe życie, marzy mu się kariera w branży fryzjerskiej. Nie chce wracać do wiecznie pijanego, agresywnego ojca, który zmusza go do kradzieży. Zderzenie z rzeczywistością okazuje się jednak bolesne. Zamknięty zakład poprawczy w porównaniu z zewnętrznym światem, pełnym przemocy i okrucieństwa, był prawdziwym rajem. Uros staje przed trudnym wyborem. "JESUS CHILDREN OF AMERICA" to historia osadzona w nowojorskim Brooklynie, gdzie mieszka wraz z rodzicami nastolatka Blanca. Choć wychowuje się w nędzy, potrafi cieszyć się beztroską młodością, spędza wesoło czas ze szkolnymi przyjaciółmi. Niespodziewanie dowiaduje się, że została zarażona wirusem HIV przez swych uzależnionych od narkotyków rodziców. W życiu Blanki następuje dramatyczny zwrot. Reżyser Spike Lee szokuje realizmem obrazu środowiska nowojorskich slumsów. "BILU E JOAO" zrealizowała brazylijska reżyserka Katia Lund, współtwórczyni głośnego dramatu społeczno - obyczajowego Fernando Meirellesa "Miasto Boga", poruszającego podobny problem. Bohaterami noweli są dzieci, które wychowuje ulica. To przerażający obraz Sao Paulo, gdzie króluje nędza i szerzy się przemoc. Kilkuletni Bilu i Joao codziennie muszą walczyć o przetrwanie, zbierają puste puszki i kartony.

Komentarze

Skomentuj
 • ... (gość)

  Dobry film naprawdę dobry !

  27.12.2013 21:28

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×