Wupper - niemiecka Amazonka

Die Wupper - Amazonas im Bergischen Land, Niemcy 2017

Rzeka Wupper ma 116 km długości i tętni życiem. Znajdujący się nad rzeką most Müngstener i słynna jednotorowa kolej podwieszana są świadectwem determinacji człowieka, by zapanować nad przyrodą.

  • Czas trwania: 51 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Wupper - niemiecka Amazonka w telewizji

ZwińRozwiń
  • Piątek 12.10.2018 12:55

    TVP 1

Twórcy

  • Christiane Schoenburg Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Film dokumentalny o jednej z największych rzek na zachodzie Niemiec, w Nadrenii-Północnej Westfalii. Wupper ma 116 km długości i tętni życiem. Jest rzeką nieujarzmioną, o niezwykłym bogactwie przyrodniczym, siedliskiem wielu gatunków zwierząt żyjących w wodzie i w jej pobliżu. Znajdujący się nad rzeką most Müngstener i słynna jednotorowa kolej podwieszana są świadectwem determinacji człowieka, by zapanować nad przyrodą.

Film dokumentalny o jednej z największych rzek na zachodzie Niemiec, w Nadrenii - Północnej Westfalii. Wupper to rzeka wyjątkowa, ma 116 km długości i tętni życiem. Jest rzeką nieujarzmioną o niezwykłym przyrodniczym bogactwie, jest domem niezliczonych gatunków zwierząt żyjących w wodzie i w jej pobliżu. Można ją porównać do Amazonki. Ta niezwykła rzeka płynie przez region Bergisches Land w Nadrenii Północnej - Westfalii. Jest pulsującą arterią tego regionu. Ludzie nie zawsze o nią dbali. Most Müngstener i słynna jednotorowa kolej podwieszana są świadectwem determinacji człowieka, by panować nad przyrodą. W średniowieczu zamek Burg był rezydencją książąt Bergu. Książęta niezwykle cenili rzekę Wupper. W XIII w. kryształowo czyste wody rzeki obfitowały w ryby o wyjątkowych walorach smakowych. Szczególnie cenione były doskonałe pstrągi i łososie. Na północ od Kolonii rzeka Wupper uchodzi do Renu. Tu kończy swój 116 - kilometrowy bieg. Jej źródło znajduje się w południowej części regionu Sauerland. Według legendy król gnomów wbił w ziemię swoje berło i rzucił klątwę na źródło, które tu wytrysnęło. Bagnisty obszar z niezliczonymi strumieniami podsyca opowieści o legendarnych początkach rzeki. Dzisiaj rzeka Wupper ma tak wiele fascynujących obliczy, że nazwanie jej "niemiecką Amazonką" nie jest przesadą. To najlepszy komplement dla tej małej wielkiej rzeki.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×