Wyatt Earp i jego legenda

American Experience: Wyatt Earp, USA 2011

Amerykanie podkoloryzowali opowieści o Earpie, kreując go na idealnego narratora historii o Dzikim Zachodzie. W filmie sławni biografowie i historycy odkrywają fakty i mity na jego temat.

  • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Rob Rapley

Wyatt Earp i jego legenda w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Rob Rapley Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Filmowe portrety Earpa zwykle mijają się z prawdą, maskują niewygodne cechy i przymykają oko na zawiłości osobowości tego kontrowersyjnego bohatera. Earp urodził się w 1848 roku. W młodości niewiele miał wspólnego z prawością. Większość czasu spędzał na piciu alkoholu, hazardzie i romansach. Przełomem w jego życiu okazała strzelanina w O.K. Corral, podczas której klan Earpów przeciwstawił się terroryzującej miasteczko rodzinie Clantonów. Starcie to uczyniło z Wyatta bohatera narodowego.

W amerykańskich filmach pojawiła się nieskończona ilość wariacji na temat osoby Wyatta Earpa - rewolwerowca, zawadiaki i szeryfa miasteczka Tombstone. Z jego postacią zmierzyli się m.in.: Henry Fonda („Miasto bezprawia”), James Stewart („Jesień Czejenów) i Kevin Costner („Wyatt Earp”). Jednak filmowe portrety Earpa zwykle mijają się z prawdą, maskują niewygodne cechy i przymykają oko na zawiłości osobowości tego kontrowersyjnego bohatera. Earp urodził się w 1848 roku. Był jednym z czterech synów prawnika Nicholasa Earpa. W młodości niewiele miał wspólnego z prawością. Większość czasu spędzał na piciu alkoholu, hazardzie i romansach. Przełomem w jego życiu okazała strzelanina w O.K. Corral, podczas której klan Earpów przeciwstawił się terroryzującej miasteczko rodzinie Clantonów. Starcie to przeszło do historii Stanów Zjednoczonych i uczyniło z Wyatta bohatera narodowego. Mimo iż legendy o Earpie powstały jeszcze za jego życia, prawdziwą sławę zyskał dopiero po śmierci. Amerykanie podkoloryzowali opowieści na jego temat, kreując go na idealnego narratora historii o Dzikim Zachodzie. Jaki naprawdę był Wyatt Earp? Czy przypisywane mu zasługi rzeczywiście mają historyczną wartość? Sławni biografowie i historycy odkrywają fakty i mity na temat „króla” Dzikiego Zachodu.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×