Wybawienie

Deliverance, USA 1972

Czterech biznesmenów z Atlanty organizuje podróż w niedostępne tereny Appalachów. Wyprawa w nieznane zaczyna się jak zwykła wakacyjna wycieczka, a kończy dramatyczną walką o przetrwanie.

 • Czas trwania: 115 minut, Gatunek: Thriller
 • Reżyseria: John Boorman

Wybawienie w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • James Dickey Scenariusz
 • John Boorman Reżyseria
 • Tom Priestley Montaż
 • Vilmos Zsigmond Zdjęcia
 • Eric Weissberg Muzyka
 • Steve Mandel Muzyka
 • John Boorman Producent

Opis programu

ZwińRozwiń

Czterech biznesmenów z Atlanty organizuje wyprawę w niedostępne tereny Appalachów. Pragną na jakiś czas uciec od cywilizacji, oddając się polowaniom, wędkowaniu i poznawaniu dzikiej przyrody. W niedostępnych, zalesionych terenach napotykają stare drewniane domostwa i nielicznych mieszkańców. Ludzie gór przyjmują obcych z nieufnością i niechęcią. Pierwszy dzień spływu rwąca rzeką pełną występów skalnych przebiega w miarę spokojnie. Nazajutrz, podczas kolejnego postoju, Ed i Bobby zostają zaatakowani przez dwóch uzbrojonych tubylców.

O kolejnym filmie twórcy "Zbiega z Alcatraz" mówiło się bardzo głośno. To pełna przemocy i brutalnych scen opowieść o czterech biznesmenach z Atlanty, którzy organizują wyprawę w niedostępne tereny Appalachów. Mieszczuchy pragną na jakiś czas uciec od cywilizacji, marzą o powrocie do natury i prawdziwej męskiej przygodzie. Zamierzają oddać się polowaniom, wędkowaniu i poznawaniu dzikiej przyrody. Wyprawa w nieznane zaczyna się jak zwykła wakacyjna wycieczka, a kończy dramatyczną walką o przetrwanie. Na pomysł zorganizowania spływu kanadyjkami rwącą, dziką rzeką w rejonie Appalachów wpada Lewis Medlock. Dołączają do niego: Ed Gentry, Bobby Trippe, Drew Ballinger. W niedostępnych, zalesionych terenach napotykają rozwalające się drewniane domostwa i nielicznych mieszkańców. Ludzie gór przyjmują obcych z nieufnością i niechęcią. Jedynie Drew, romantyk z gitarą, nawiązuje kontakt z niedorozwiniętym chłopcem, grającym na banjo. Pierwszy dzień spływu rwąca rzeką pełną występów skalnych przebiega w miarę spokojnie. Noc przyjaciele spędzają nad brzegiem, polują, by zdobyć pożywienie. Nazajutrz, podczas kolejnego postoju, Ed i Bobby zostają zaatakowani przez dwóch uzbrojonych tubylców. Niebawem zjawiają się pozostali uczestnicy wyprawy i przywiedziony do ostateczności Lewis zabija jednego z napastników. Drugi z bandytów ratuje się ucieczką. Po burzliwej dyskusji przyjaciele postanawiają nie powiadamiać policji i zakopują ciało w lesie. Wkrótce w obronie własnej dochodzi do kolejnego zabójstwa. Gdy turyści docierają do osady, nikt im nie wierzy, że nie spotkali w lesie miejscowych włóczęgów. Szeryf Bullard rozpoczyna śledztwo.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: 7.2 Głosów: 11

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×