Wyjście przez sklep z pamiątkami

Exit Through the Gift Shop, USA/Wielka Brytania 2010

Francuski filmowiec amator i wielbiciel street artu postanawia udokumentować wyczyny grafficiarzy. W miarę zagłębiania się w świat ulicznej sztuki jego ambicją staje się spotkanie sławnego Banksy'ego.

 • Czas trwania: 86 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Banksy

Wyjście przez sklep z pamiątkami w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Jim Carey Muzyka
 • Jack Gillies Muzyka
 • Banksy Reżyseria
 • Banksy Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Pochodzący z Francji Thierry Guetta prowadzi butik z odzieżą w Los Angeles. Jako filmowiec amator i wielbiciel street artu postanawia udokumentować wyczyny grafficiarzy. W miarę zagłębiania się w świat undergroundowej sztuki jego ambicją staje się znalezienie Banksy'ego - Brytyjczyka, który zdobył sławę za sprawą malunków nanoszonych na wielkomiejskie mury. Gdy dochodzi do spotkania, guru street artu nakłania Guettę, by odstawił kamerę i zajął się malowaniem. Francuz bierze się do dzieła. Pod pseudonimem Mr. Brainwash odnosi sukces artystyczny.

Amerykańsko-brytyjska komedia dokumentalna z 2010 roku w reżyserii Banksy'ego. Bohaterem filmu "Wyjście przez sklep z pamiątkami" jest Thierry Guetta, ekscentryczny właściciel butiku z vintage'ową odzieżą w Los Angeles. Ten filmowiec-amator obsesyjnie i za wszelką cenę pragnie odnaleźć i zaprzyjaźnić się z Banksym, ulicznym artystą o nikomu nieznanej tożsamości. Banksy - to człowiek legenda, najważniejsza postać street artu. Nikt nie wie, jak wygląda i jak się nazywa, to znaczy ktoś tam na pewno wie, ale niewielu. Ponoć urodził się w Bristolu w 1974 roku, ponoć miał pomysł, by przerzucić się z puszki ze sprayem na szablony, które przyniosły mu taką sławę, ponoć wpadł, gdy leżał pod wagonem towarowym, ponoć ma całkiem spore grono naśladowców i nieźle mu się powodzi. Ponoć jego prace znajdują się na całym świecie, jego wystawy odwiedzają gwiazdy Hollywood. Ponoć. Stąpamy po niepewnym gruncie i pierwszy film Banksy'ego na pewno tego nie zmieni. Oczywiście, dużą wartością filmu są obrazki, dzięki którym możemy poznać twórców zaangażowanych w street art, podejrzeć, jak pracują, jak przejmują swoimi pracami świat (kapitalne prace namalowane przez Banksy'ego na murze izraelsko-palestyńskim). Największe wrażenie robi jednak sama ucieczka Banksy'ego, który w kinie, tak jak w sferze publicznej, miesza szyki, przestawia znaki, pokazuje rzeczy w innym świetle, pod innym kątem. Piętrzy iluzje, ciągle kłamie, a przecież mówi prawdę, choćby taką, że coraz łatwiej nas ogłupić, bo jesteśmy zbyt zajęci sobą, by uważnie patrzeć i samodzielnie myśleć.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: 7.5 Głosów: 13

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×