Wymiary wolności

Polska 2011

Realizatorzy reportażu podpatrują proces twórczy i rozmawiają o wizji wolności z artystami, którzy uczestniczą w projekcie "Wymiary wolności".

 • Czas trwania: 25 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Wymiary wolności w telewizji

ZwińRozwiń
 • Piątek 08.04.2011 02:45

  TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Doktoranci Pracowni Interdyscyplinarnej profesora Zbigniewa Bajka z Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie, studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu w Ostrawie oraz stypendyści z Danii i Finlandii realizują projekt "Wymiary wolności". W ramach przedsięwzięcia powstały obrazy, fotografie, instalacje, utwory muzyczne i teksty. Ekspozycja prac miała miejsce w pomieszczeniach byłego klasztoru oo. Dominikanów, potem więzienia, w Łęczycy. Realizatorzy reportażu podpatrują proces twórczy i rozmawiają z artystami o wizji wolności.

Czy problem wolności jako inspiracja artysty przynależy jedynie czasom i rejonom dyktatur politycznych, pozbawiających wolności? Takie pytanie postawili sobie artyści, doktoranci Pracowni Interdyscyplinarnej profesora Zbigniewa Bajka z Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Odpowiedzią ma być realizowany właśnie projekt. Udział w nim biorą poza wyżej wspomnianymi, studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu w Ostrawie oraz stypendyści z Daniii Finlandii. Projekt Wymiary wolności ma charakter interdyscyplinarny. Powstały obrazy, fotografie, instalacje, utwory muzyczne i teksty. Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że inspiracją stały się pomieszczenia byłego klasztoru OO Dominikanów, potem więzienia, w Łęczycy. Uczestnicy projektu postanowili ów obiekt wykorzystać nieco inaczej, niż dotychczas: nie tylko jako miejsce ekspozycji prac, ale przede wszystkim miejsce kontemplacji, rozmyślań na temat wolności. Stąd pomysł jednodobowego od świtu do świtu, dobrowolnego internowania w murach byłego więzienia, wszystkich uczestników przedsięwzięcia, a następnie przygotowanie przez nich prac, które byłyby odpowiedzią na wyzwanie tematu projektu. Takie podejście do problemu dało ciekawe możliwości realizatorom reportażu. Podpatrzenie procesu tworzenia w niecodziennych warunkach, to tylko jeden z elementów programu. Rozmowy z twórcami o ich wizji wolności, przed i po dobrowolnym internowaniu. Jak reaguje psychika człowieka na przymusową samotność? Jaki wpływ na sztukę ma brak lub nadmiar wolności?Czy świadomość dramatów, jakie rozgrywały się w pustych już pomieszczeniach miała wpływ na powstające tam utwory? W reportażu zaprezentowano wybrane osoby i ich prace.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×