Wyprawa w krainę mitów

Mythic Journeys, USA 2009

Od zarania dziejów mity towarzyszą ludzkości. Autorzy dokumentu zastanawiają się, czym są, dlaczego powstały i jaką pełnią funkcję. W filmie wykorzystano nowoczesne techniki animacji.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Wyprawa w krainę mitów w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Od zarania dziejów mity towarzyszą ludzkości. Przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści o bogach i herosach są znane do dzisiaj. Wyrażają stosunek do świata społeczności, które je powołały do życia. Są odporne na upływ czasu. Trudno dziś znaleźć wytwór kultury, który w ogóle nie nawiązuje mitów, podań i legend. Autorzy dokumentu zastanawiają się, czym są mity, dlaczego powstały i jaką pełnią funkcję. W filmie wykorzystano nowoczesne techniki animacji.

Herosi, bogowie, stworzenie i koniec świata - to tylko niektóre z motywów, które przewijają się niemal w każdej mitologii od indyjskiej i greckiej przez aztecką, po chrześcijańską. Czym są mity, dlaczego powstały i w czym mogą nam się przydać? "Wyprawa w krainę mitów" to zjawiskowe połączenie dokumentu, fabuły oraz animacji. To podróż w poszukiwaniu prawdy o nas samych. Prawdziwa uczta dla oczu i duszy. Mity znane są ludzkości praktycznie od zawsze. Prastare opowieści o bogach i herosach, przekazywane z pokolenia na pokolenie, żyją wśród nas do dzisiaj. Wyrażają nasz stosunek do świata, przypominają, skąd pochodzimy i czego poszukujemy. Są odporne na upływ czasu. Trudno dziś znaleźć wytwór kultury, który choć w małym stopniu nie nawiązuje do rozmaitych podań, legend i mitów. Zdaniem twórców "Wyprawy w krainę mitów", małżeństwa filmowców Stevena i Whitney Boe, mitologia stanowi pomost, łączący odmienne kultury, społeczności i pokolenia. Właśnie z inspiracji tradycyjnymi podaniami różnych cywilizacji narodził się ten niekonwencjonalny projekt. Intrygujące wywiady z ponad trzydziestoma uczonymi i duchowymi przywódcami zostały przeplecione nie mniej fascynującą animowaną przypowieścią z udziałem króla, czarodzieja i pewnych złośliwych zwłok (głosów tym postaciom użyczyli m.in. Tim Curry i Mark Hamill).

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×