Wyspa pod guanem

Guañape Sur, Włochy 2010

Guañape Sur to nieurodzajna wyspa położona z dala od Peru. Mieszkają tu jedynie ptaki morskie. Raz na 11 lat ludzie zbierają ptasie ekstrementy, które służą jako nawóz lub do produkcji dynamitu.

  • Czas trwania: 30 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: János Richter

Wyspa pod guanem w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • János Richter Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Guañape Sur to nieurodzajna wyspa skałkowa położona z dala od wybrzeży Peru. Nie ma tu wody, soli i żadnej roślinności. Jednak setki tysięcy ptaków morskich znalazły w tym miejscu dom i pożywienie. Jedną z osobliwości wyspy jest to, że raz na 11 lat dwustu mężczyzn przyjeżdża, by zebrać suche ekstrementy ptaków, będące mieszanką związków azotu i fosforu, tlenku potasu i wapna palonego. Potem są one używane jako wartościowy nawóz lub materiał do produkcji dynamitu.

Guañape Sur. Nieurodzajna wyspa skałkowa położona z dala od wybrzeży Peru. Nie ma tu soli, nie ma wody, nic nie rośnie. Jednak dom i pożywienie znalazły w tym miejscu setki tysięcy ptaków morskich. Jedną z osobliwości wyspy jest to, że raz na 11 lat 200 mężczyzn przyjeżdża, by zbierać suche ekstrementy ptaków, będące miksturą związków azotu i fosforu, tlenku potasu i wapna palonego. Są one w stanie przytępić zmysł węchu u niejednej osoby… Ludzie używają potem ekstrementów jako wartościowy nawóz lub do produkcji dynamitu.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×