Wyspy na morskim pustkowiu

Islands in a Desert Sea, USA 2017

Dokument prezentuje zwierzęta, które żyją na odległych wyspach Dolnej Kalifornii na Pacyfiku. Półwysep Kalifornijski to 1200 kilometrów kwadratowych terenu pustynnego i półpustynnego.

  • Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: John Boyle

Wyspy na morskim pustkowiu w telewizji

ZwińRozwiń
  • Piątek 20.09.2019 12:55

    TVP 1

Multimedia

Twórcy

  • John Boyle Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument, kręcony na lądzie, z powietrza i pod wodą, prezentuje zwierzęta, które żyją na odległych wyspach Dolnej Kalifornii na Pacyfiku. Półwysep Kalifornijski to 1200 kilometrów kwadratowych terenu pustynnego i półpustynnego. Morza i ocean otaczające to miejsce są usiane dużymi i małymi wyspami. Na te tereny przypływają ogromne ławice ryb, a w ślad za nimi drapieżniki.

Film dokumentalny kręcony na lądzie, z powietrza i pod wodą. Pokazuje oszałamiającą różnorodność dzikich zwierząt, które żyją na odległych wyspach Dolnej Kalifornii. Z jednej strony wody Pacyfiku z drugiej Zatoka Kalifornijska. Oceaniczne burze wokół przyciągają ogromne ławice ryb - razem z imponującym wachlarzem drapieżników. Półwysep Kalifornijski to 1200 km pustyń i półpustyń. Morza i ocean otaczające to miejsce, są usiane wyspami dużymi i małymi. Wody tętnią życiem, bo chociaż wyspy mogą być jałowe, oceaniczne upwellingi przyciągają tu ogromne ławice ryb. Ta obfitość nieuchronnie kusi drapieżców. Kolejne pokolenie się rodzi, lecz niewiele z nich przeżyje. Morze Corteza (inna nazwa Zatoki Kalifornijskiej) bezlitośnie eksploatuje człowiek, doprowadzając niektóre gatunki do granic wymarcia. Niemniej to prawie zamknięte lądem morze dowodzi niezwykłej odporności oceanu. Pokazuje również, jak my ludzie możemy coś zmienić. Morze, nazwane po hiszpańskim konkwistadorze Hernanie Cortezie, stworzyły ogromne siły tektoniczne, które oderwały półwysep Kalifornijski od meksykańskiego lądu. Uskok San Andreas biegnie w samym środku, co tłumaczy gwałtowną aktywność w czasie powstawania zatoki. Obszar ma biologicznie najbogatsze wody na całej planecie z ponad 900 rodzajami ryb. Znajdują się tu siedliska wielu gatunków, żyjących wyłącznie tutaj. Spokojne wody między wyspami to idealne miejsce na żerowanie i rozmnażanie. Spore stada delfinów są powszechnym widokiem. Krążą i polują na olbrzymie ławice sardynek. Cały obszar jest również ulubionym miejscem postojowym dla gatunków migrujących, skuszonych łatwymi zdobyczami. Takimi sezonowymi gośćmi na morskim pustkowiu są humbaki. Jak w przypadku wielu innych gatunków waleni mają siedliska w mroźnych wodach północnego Pacyfiku, za Kręgiem Polarnym. Jednak w miesiącach zimowych migrują na południe, skuszone bogatą w pokarm Zatoką Kalifornijską. Humbaki latem przebywają w wodach polarnych, a zimą w tropikalnych, gdzie się rozmnażają i chowają młode. Na południu leży mały archipelag z wyspą Socorro. Wyrastające wprost z oceanu wyspy to szczyty wulkanów. Chronione statusem Światowego Dziedzictwa UNESCO wyspy słyną z unikatowego ekosystemu pulsującego życiem. Producent. A Shark Bay Films Production 2017 Sunset; Salt Cellar Hill; Porthleven; Cornwall; TR13 9DP; UK.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×