Wyszli z ziemi niewoli…

Polska 2011

Dokument poświęcony Polakom zesłanym na Syberię podczas II wojny światowej, którym udało się opuścić Związek Radziecki wraz z armią polską dowodzoną przez generała Władysława Andersa.

  • Czas trwania: 45 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Wyszli z ziemi niewoli… w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument poświęcony Polakom zesłanym na Syberię podczas II wojny światowej, którym udało się opuścić Związek Radziecki wraz z armią polską dowodzoną przez generała Władysława Andersa. Około 38 000 cywili, głównie kobiet i dzieci, po syberyjskiej traumie Syberii trafiło najpierw do Iranu, a następnie do Afryki Wschodniej i Południowej. Około 20 000 Sybiraków zostało rozlokowanych w 22 osiedlach w Kenii, Ugandzie, Tanzanii, Rodezji Północnej i Południowej oraz RPA. Niektórzy mieszkali tam aż do początku lat 50. XX wieku.

Film przedstawia historię polskich zesłańców na Syberię podczas II wojny światowej, którym udało się wyjść ze Związku Sowieckiego z armią polską dowodzoną przez generała Władysława Andersa. Mowa tutaj o około 38 000 cywili, głównie kobiet i dzieci, którzy po syberyjskiej traumie Syberii trafili najpierw do Iranu, a następnie do Afryki Wschodniej i Południowej. Około 20 000 Sybiraków zostało rozlokowanych w 22 osiedlach w Kenii, Ugandzie, Tanzanii, Rodezjach Północnej i Południowej oraz RPA. Niektórzy mieszkali tam aż do początku lat 50. XX wieku. W polskich osiedlach wspaniale funkcjonowało szkolnictwo i harcerstwo, rozwinęło się rzemiosło i rolnictwo. Mieszkańcy wydawali polskie czasopisma, funkcjonowało radio, teatry i świetlice. Po wojnie osiedla pustoszały, a ludzie rozjechali się po świecie. Część trafiła do Wielkiej Brytanii, inni do Kanady, Australii, USA i Polski. W filmie swoją historię przedstawia kilkunastu Sybiraków-Afrykańczyków, głównie mieszkańców Leicester w Wielkiej Brytanii.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×