Wytatuowani

Tous Tatoues!, Francja 2013

Kiedyś tatuaże robili sobie tylko kryminaliści i żeglarze, potem rockmani i punkowcy. Obecnie dużo ludzi, zwłaszcza młodych decyduje się na zrobienie tatuażu. Reżyser sprawdza, z czego to wynika.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Marc-Aurele Vecchione

Wytatuowani w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Marc-Aurele Vecchione Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Kiedyś tatuaże robili sobie tylko kryminaliści i żeglarze, potem rockmani i punkowcy. Pierwotną funkcją tatuaży było podkreślenie przynależności plemiennej i obrzędy rytualne. Słowo "tatuaż" wywodzi się od polinezyjskiego "tatau" czyli naznaczyć coś. Sama sztuka ozdabiania ciała w ten sposób była rozpowszechniona właśnie w rejonach Oceanu Spokojnego. Obecnie dużo ludzi, zwłaszcza młodych decyduje się na zrobienie tatuażu. Reżyser sprawdza, z czego to wynika i jak społeczeństwo postrzega wytatuowanych.

Niegdyś tatuaże robili sobie tylko kryminaliści i żeglarze, potem rockmani i punkowcy, obecnie rysunki zdobią ciała coraz większej liczby osób. Pierwotną funkcją tatuaży było podkreślenie przynależności plemiennej i obrzędy rytualne. Słowo "tatuaż" wywodzi się od polinezyjskiego "tatau" czyli naznaczyć coś. Sama sztuka ozdabiania ciała w ten sposób była rozpowszechniona właśnie w rejonach Oceanu Spokojnego. Jednym z najbardziej znanych tatuujących się plemion byli Maorysi, zamieszkujący Nową Zelandię. Rysunki i wzory znajdujące się na ich twarzach i ciele, nazywane moko były symbolami statusu społecznego. Przez wieki tatuaże oznaczały przynależność do marginesu społeczeństwa. W Azji robili je sobie członkowie zorganizowanych grup przestępczych, między innymi Yakuzy. W Ameryce i Europie tatuaże charakteryzowały kryminalistów, prostytutki i marynarzy. Z czasem do tej grupy dołączyli rockmani, punkowcy i hippisi, manifestując tatuażami przynależność do grup protestujących przeciw ustalonemu porządkowi. Obecnie dużo ludzi, zwłaszcza młodych decyduje się na zrobienie tatuażu. Z czego to wynika i jak społeczeństwo postrzega wytatuowanych sprawdza reżyser dokumentu Marc-Aurele Vecchione.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×