Wytrwałość

Wytrwałość, Polska 2016

Producent filmowy Ben Barenholtz i jego bliscy przeżyli wojnę dzięki pomocy polskiej rodziny Kotowskich. Maria i Władysław przez blisko 2 lata pomagali żydowskim uciekinierom ukrywającym się w lasach.

  • Czas trwania: 70 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Małgorzata Imielska

Wytrwałość w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Małgorzata Imielska Scenariusz
  • Michał Lorenc Muzyka
  • Ireneusz Grzyb Montaż
  • Przemysław Niczyporuk Zdjęcia
  • Małgorzata Imielska Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Ben Barenholtz był producentem filmowym, który przysłużył się wypromowaniu amerykańskiego i europejskiego kina niezależnego. Ben i jego rodzina przeżyli wojnę dzięki pomocy polskiej rodziny Kotowskich. Mieszkający w Nowym Jorku "odkrywca" braci Cohen, Davida Lyncha i Jima Jarmuscha przez wiele lat próbował odnaleźć ludzi, którzy mu pomogli. W końcu udało mu się odnaleźć potomków Marii i Władysława Kotowskich ze wsi Gruszówka koło Kowla na Wołyniu, którzy przez blisko 2 lata pomagali żydowskim uciekinierom ukrywającym się w pobliskich lasach.

Wzruszający dokument Małgorzaty Imielskiej o Benie Barenholtzu - kultowym producencie filmowym i promotorze amerykańskiegoi europejskiego kina niezależnego, który wraz z rodziną przeżył wojnę dzięki pomocy polskiej rodziny Kotowskich. Mieszkającyw Nowym Jorku "odkrywca" m.in. braci Cohen, Davida Lyncha czy Jima Jarmuscha przez całe lata szukał w Polsce ludzi, którzy go uratowali. W końcu udało mu się odnaleźć potomków Marii i Władysława Kotowskich ze wsi Gruszówka koło Kowla na Wołyniu, którzy przez blisko 2 lata pomagali ponad 20 żydowskim uciekinierom ukrywającym się w pobliskich lasach. 8 listopada 2012 r. przyznany państwu Kotowskim medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" odebrał we wrocławskiej synagodze ich wnuk, Stefan Kotowski. Film przedstawia tragiczne wojenne losy rodziny Barenholtzów, spotkanie Bena i jego brata Reuvena z rodziną Kotowskich przy okazji przyznawania medalu oraz podróż braci w ich rodzinne strony. Jest to głęboko poruszający zapis pamięci o straszliwych czasach, postawach ludzi skonfrontowanych ze złem i o bohaterach, którzy temu złu się przeciwstawiali.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×