Wzloty i upadki Wersalu: Ludwik XIV

Rise and Fall of Versailles: Louis XIV, Francja 2012

Portret Ludwika XIV, Króla Słońce, poprzez zaprezentowanie niezwykłego powiązania architektury, sztuki i królewskiej władzy w niepodzielnym władaniu kaprysów, intuicji i decyzji monarchy absolutnego.

  • Gatunek: Film dokumentalny

Wzloty i upadki Wersalu: Ludwik XIV w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Opis programu

ZwińRozwiń

Portret Ludwika XIV, który umiejętności polityka łączył z cechami znawcy sztuki. Zatrudniał najlepszych artystów tamtych czasów, takich jak: Le Vau, Le Brun, Le Nôtre i Mansart. Ani wojny, ani problemy finansowe, ani też dramatyczne przejścia osobiste nie były w stanie przekreślić jego planów o stworzeniu pałacu marzeń. Trzy okresy historii Wersalu powiązane są z trzema ukochanymi kobietami króla: pałac uciech młodości z Mademoiselle de la Valliere, pałac polityki z Madame de Montespan i pałac chwały i zaniedbania z Madame de Maintenon.

Wersal w 1649 roku był niepozornym domkiem myśliwskim położonym na smaganych wiatrami wzgórzach otoczonych lasem i bagniskami. Tam, jako dziecko, nazywane "Wschodzącym Słońcem", młody dziedzic przebywał podczas polowań wraz ze swoim ojcem Ludwikiem XIII. Pół wieku później stanął tu jeden z najpiękniejszych pałaców królewskich w Europie, otoczony ogrodami tak pięknymi, że nazywano je rajem na ziemi. W tej 'złotej klatce' przebywała arystokracja, obecnie pod całkowitą kontrolą Ludwika XIV. Program prezentuje portret władcy-wizjonera, który umiejętności polityka łączył z cechami wysublimowanego znawcy sztuki, zatrudniającego najlepszych artystów tamtych czasów, takich jak: Le Vau, Le Brun, Le Nôtre i Mansart. Ani wojny, ani problemy finansowe, ani też dramatyczne przejścia osobiste nie były w stanie przekreślić jego planów o stworzeniu pałacu swoich marzeń. Trzy główne okresy historii Wersalu powiązane są z trzema ukochanymi kobietami króla: pałac uciech młodości z Mademoiselle de la Valli?re, pałac polityki z Madame de Montespan i pałac chwały i zaniedbania z Madame de Maintenon. Program przedstawia niezwykły portret Króla Słońce poprzez zaprezentowanie tego niezwykłego powiązania architektury, sztuki i królewskiej władzy w niepodzielnym władaniu kaprysów, intuicji i decyzji tego monarchy absolutnego.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×