Z kamerą na froncie wschodnim

Mit der Kamera an der Ostfront, Niemcy 2008

Goetz Hirt-Reger to niemiecki dziennikarz, który brał udział w walkach II wojny światowej. Używał dwóch kamer. Jedną nagrywał oficjalne raporty z frontowych działań, drugą codzienne życie żołnierzy.

  • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Z kamerą na froncie wschodnim w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Goetz Hirt-Reger to niemiecki dziennikarz, który brał udział w walkach II wojny światowej. Używał dwóch kamer. Jedną nagrywał oficjalne raporty z frontowych działań, drugą codzienne życie żołnierzy. Dzięki jego filmom świat zobaczył zdjęcia z najważniejszych batalii na froncie wschodnim. Niemiecki reporter był świadkiem najbardziej krwawych walk, ale z zapałem dokumentował też codzienne życie żołnierzy. Taśmy te trafiały do jego prywatnej kolekcji, która dopiero niedawno doczekała się upublicznienia.

Goetz Hirt-Reger był jednym z dziennikarzy, którzy w trakcie II wojny światowej nie tylko pisali doniesienia z frontu, ale i brali udział w walce. Zawsze nosił ze sobą dwie kamery. Jedną nagrywał oficjalne raporty z frontowych działań, drugą codzienne życie żołnierzy. Hirt-Regerowi zawdzięczamy efektowne, częściowo kolorowe filmy z najważniejszych batalii na froncie wschodnim: bitwy na Łuku Kurskim, utworzenia przyczółku kubańskiego, bitwy o Dniepr. Niemiecki reporter był świadkiem najbardziej krwawych walk, jak choćby operacja jassko-kiszyniowska, w której ćwierć miliona żołnierzy Wehrmachtu zginęło lub trafiło do niewoli. Mało kto zdawał sobie jednak sprawę z tego, że Hirt-Reger z zapałem dokumentował też codzienne życie żołnierzy. Taśmy te trafiały do jego prywatnej kolekcji, która dopiero niedawno doczekała się upublicznienia. „Z kamerą na froncie wschodnim” to prawdziwy, niezafałszowany obraz krwawej wojny widzianej z perspektywy jej szeregowych uczestników. To jeden z największych skarbów filmowego archiwum II wojny światowej.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×