Za murami

Derrière les murs / Behind the Walls, Francja 2011

Rok 1922, Owernia. Pragnąca uciec od traumatycznych przeżyć młoda pisarka osiedla się w wiejskiej posiadłości. Suzanne chce odnaleźć natchnienie i zyskać warunki do ukończenia powieści.

 • Czas trwania: 90 minut, Gatunek: Horror
 • Reżyseria: Pascal Sid, Julien Lacombe

Za murami w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Laetitia Casta jako Suzanne
 • Thierry Neuvic jako Philippe
 • Jacques Bonnaffé jako Paul
 • Roger Dumas jako ojciec Francis
 • Anne Benoît jako Catherine Luciac
 • Anne Loiret jako Yvonne
 • Emma Ninucci jako Valentine

Twórcy

 • Pascal Sid Reżyseria
 • Julien Lacombe Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Rok 1922, Owernia. Pragnąca uciec od traumatycznych przeżyć młoda pisarka z Paryża osiedla się w starej wiejskiej posiadłości. Suzanne chce odnaleźć natchnienie i zyskać warunki do ukończenia powieści. Wyczekiwane ukojenie nie przychodzi. Odurzającą się opium kobietę męczą przerażające sny i halucynacje. W dodatku w piwnicy Suzanne odkrywa pokój z zamurowanymi drzwiami. Nękana wizjami, stojąca na skraju wyczerpania nerwowego pisarka czuje niezwykłą wenę twórczą. Tymczasem okazuje się, że w okolicy dwie dziewczynki zniknęły bez śladu.

Rok 1922, malownicza Owernia. To tu postanawia osiąść Suzanne (Laetitia Casta), młoda pisarka z Paryża, pragnąca uciec po traumatycznych doświadczeniach, jakie ostatnio ją dotknęły. W starej wiejskiej posiadłości chce odnaleźć natchnienie i odpowiednie warunki do ukończenia powieści. Wyczekiwany spokój i ukojenie nie przychodzą. Odurzającą się opium kobietę męczą przerażające sny i halucynacje. W piwnicy domu odkrywa dodatkowo pokój z zamurowanymi drzwiami, do którego próbuje się dostać. Choć nękana wizjami i stojąca na skraju wyczerpania, Suzanne czuje magiczną wenę twórczą. Białe kartki papieru zapełniają się jedna za drugą. W tym samym czasie okazuje się, że dwie dziewczynki mieszkające w okolicy znikają bez śladu. Horror o poszukującej natchnienia pisarce jest pierwszą fabularną francuską produkcją 3D. Autorzy filmu, debiutujący na wielkim ekranie Julien Lacombe i Pascal Sid, opisują „Za murami” jako hołd dla XIX-wiecznych utworów Maupassanta i Edgara A. Poe. - Te opowiadania flirtowały z fantastyką lecz nie w sposób oczywisty. Dziwaczność nie była w nich celem samym w sobie, spełniając raczej rolę zwierciadła dla wad i zachowań ludzkich. Elementy fantastyczne korespondują z lękami często związanymi z naszymi ograniczeniami. W rolę Suzanne wcieliła się francuska topmodelka, nominowana do Cezara za występ w biograficznym „Gainsbourgu” Laetitia Casta. W trójwymiarowym horrorze partnerowali jej m.in.: Jacques Bonnaffé („Leming”, „Niewykorzystany dar”) jako plugawy sklepikarz, Thierry Neuvic („Kod nieznany”, „Medium”, „Sherlock Holmes: Gra cieni”) jako adorator pisarki oraz Roger Dumas („Ca$h - Pojedynek oszustów”, „Dzień, który odmienił twoje życie”) w roli księdza Francisa.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×