Zaklinacz niedźwiedzi

Bear Whisperer, Wielka Brytania 2010

W górach Sierra Nevada, na obszarze dziesięciu kilometrów kwadratowych niedźwiedzie i ludzie żyją obok siebie. Jest to możliwe dzięki metodom Steve'a Seralesa, zwanego zaklinaczem.

 • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Zaklinacz niedźwiedzi w telewizji

ZwińRozwiń
 • Sobota 14.01.2012 06:40 Odcinek 2

  TVP 2

 • Sobota 07.01.2012 06:40 Odcinek 1

  TVP 2

 • Sobota 29.10.2011 10:15 Odcinek 2

  TVP 2

 • Sobota 29.10.2011 05:05 Odcinek 2

  TVP 2

 • Niedziela 23.10.2011 04:55 Odcinek 1

  TVP 2

 • Sobota 22.10.2011 10:15 Odcinek 1

  TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

W kurorcie Mammoth Lake w górach Sierra Nevada, na obszarze dziesięciu kilometrów kwadratowych baribale i ludzie żyją obok siebie na zasadzie pokojowego współistnienia. Jest to możliwe dzięki codziennej pracy Steve'a Seralesa, zwanego zaklinaczem. Mężczyzna opracował metody postępowania z niedźwiedziami, które zniechęcają je do szukania pożywienia w pobliżu siedzib ludzkich i pozwalają im ocalić życie. Poznawszy naturę niebezpiecznych zwierząt, Steve potrafi je przechytrzyć i zdominować, mimo tego zawsze jest gotowy do ucieczki.

Ludzie bardzo często zapominają, że niedźwiedzie to zwierzęta wyjątkowo niebezpieczne. Dorosłe samce osiągają dwa metry długości, ważą ponad 350 kilogramów, biegają z prędkością ponad 60 kilometrów na godzinę. Mogą zabić jednym uderzeniem łapy uzbrojonej w ostre pazury. Równie niebezpieczne są młode niedźwiedzie, zwłaszcza jeśli są tak odważne, że wchodzą do domów w biały dzień. W kurorcie Mammoth Lake w górach Sierra Nevada, na obszarze zaledwie dziesięciu kilometrów kwadratowych, niedźwiedzie baribale i ludzie żyją obok siebie na zasadzie pokojowego współistnienia. Rozwiązanie to, które nie pociąga za sobą konieczności odstrzału niedźwiedzi, mieszkańcy zawdzięczają Steve'owi Seralesowi, zwanemu zaklinaczem niedźwiedzi. Dzięki niemu niedźwiedzie nie zagrażają ludziom, a ludzie niedźwiedziom. W filmie poznajemy niezwykłą historię jego życia. Niegdyś zapalony myśliwy, Steve zdecydował się na opracowanie takich metod postępowania z niesfornymi misiami, które zniechęcają je do szukania pożywienia w pobliżu siedzib ludzkich i pozwalają im ocalić życie. Poznawszy doskonale naturę niedźwiedzi, Steve obmyślił własne niekonwencjonalne metody postępowania z nimi. Troszczy się o nie, ale bywa też dla nich surowy. Stosuje wobec nich sztuczki psychologiczne, potrafi je przechytrzyć, przestraszyć i zdominować do tego stopnia, że podobno nawet same niedźwiedzie w miasteczku myślą, że to on jest tu największym i najstraszliwszym niedźwiedziem. Swoje metody Steve zaczął stosować dwanaście lat temu. Od tamtej pory w Mammoth nie zabito ani jednego niedźwiedzia. Nie oznacza to jednak, że zwierzęta te przestały być groźne nawet dla kogoś, kto zna je tak dobrze jak Steve. Jest zawsze czujny, a jeśli zachodzi obawa, że niedźwiedź ruszy do ataku, Steve ma za każdym razem plan ucieczki. Jego zdaniem, konieczność zabicia niedźwiedzia to największa porażka. Film jest zapisem codziennej pracy Steve'a z niedźwiedziami z Mammoth Lake.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×