Zakon

Polska 2002

Drogi za klasztorny mur często nie są proste. Brat Kamil był punkiem, potem służył w wojsku. Ojciec Maciej Zięba poszedł z dziewczyną na koncert i właśnie tam poczuł, że musi zmienić własne życie.

 • Czas trwania: 30 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Zakon w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Dorota Kowalska Autor
 • Mirosław Spychalski Autor
 • Wojciech Chabin Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Drogi za klasztorny mur nie muszą być proste. Brat Kamil był punkiem, potem odbył służbę wojskową. I dopiero wtedy poczuł powołanie. Siostra Alicja marzyła, by mieć męża i siedmioro dzieci, planowała ukończenie studiów, ale podczas rekolekcji przeżyła coś, co zmieniło te plany: autostopem pojechała do klasztoru. Siostra Rita, sprzątając w domu znalazła kalendarz dla rolników, a w nim artykuł zakonnicy, który zdecydował o jej przyszłości. Ojciec Maciej Zięba poszedł z dziewczyną na koncert i właśnie tam poczuł, że musi zmienić własne życie.

Film dokumentalny, 30 min, OTV Wrocław 2002 Scenariusz i realizacja: Dorota Kowalska, Mirosław Spychalski Zdjęcia: Wojciech Chabin Co jest za tym murem? Jak tam jest? Drogi za klasztorny mur wcale nie muszą być proste. Brat Kamil był punkiem, potem odbył służbę wojskową. I dopiero wówczas poczuł powołanie. Siostra Alicja marzyła, by mieć męża i siedmioro dzieci, nie chciała jednak być kurą domową, planowała ukończenie studiów, ale 21 lat temu podczas rekolekcji przeżyła coś, co zmieniło te plany i doprowadziło ją do Chrystusa: autostopem pojechała do klasztoru. Siostra Rita sprzątając w domu znalazła kalendarz dla rolników, a w nim artykuł zakonnicy, który zdecydował o jej przyszłości. Ojciec Maciej Zięba poszedł z dziewczyną na koncert i właśnie tam poczuł, że musi zmienić swoje życie. Zakonnicy i zakonnice ze zgromadzeń Braci Pocieszycieli z Getsemani, Ojców Dominikanów, Ojców Kamedułów i Sióstr Wspólnej Pracy opowiadają o tym z uśmiechem. Ze spokojem mówią o wcale niełatwym życiu w zakonnej wspólnocie, w której jest się skazanym na stałe przebywanie z grupą ciągle tych samych ludzi nie zawsze dających się zaakceptować bez reszty. O życiu pełnym wyrzeczeń i nie zawsze miłych obowiązków, bo klasztor to nie tylko modlitwa. Za furtą czekają rozczarowania i pułapki. Młody człowiek zamyka ją za sobą w przekonaniu, że oto zacznie realizować swój życiowy ideał, nie wie jednak, z kim go będzie realizował. Składa śluby, lecz potem nie zawsze ma siłę, by ich dochować. Przychodzą zwątpienia. Zdjąć habit, sutannę? Kościół w Polsce jest postrzegany jako instytucja doskonała. Społeczności nie akceptują takich pomyłek - odrzucają tych, którzy zawrócili z zakonnej czy duszpasterskiej drogi. Jednym z najtrudniejszych aspektów zakonnego życia jest dochowanie ślubów czystości. Od kandydata do zakonu oczekuje się, aby był psychicznie i fizycznie zdrowy, nie kaleki, a także sprawny seksualnie. W Polsce nie przeprowadza się tego rodzaju badań, lecz wiadomo, że na świecie problem ten dotyczy 1/5 Kościoła. W klasztorach zawiązują się związki homoseksualne - zwalczane, działają bowiem destrukcyjnie na życie klasztorne. Księża i zakonnicy wiążą się też z kobietami. W zakonach istnieją nawet fundusze na utrzymanie księżowskich dzieci. Niestety, tylko tak rozwiązuje się tę kwestię - dzieci duchownych wzrastają bez ojców, a Kościół nie troszczy się o ich rozwój duchowy. O tych trudnych aspektach życia za klasztornym murem mówią w filmie zakonnicy i zakonnice, a także Iwona Saciłowska - psycholog, Zbigniew Mikołejko - religioznawca i prof. Tadeusz Gadacz - filozof, były zakonnik.

Komentarze

Skomentuj
 • Akeem (gość)

  super film dobry jak 100 funtów zamunda

  04.06.2013 19:48
 • hasiok (gość)

  Nawet mu te pejsiki pasują,mus coś na rzeczy jest

  04.06.2013 19:46
 • jk (gość)

  Obsada: Jean-Claude Van Damme, Jean-Claude Van Damme..........................? to ich jest dwóch?...

  28.08.2012 20:29
 • Tygrys (gość)

  @Ubu użyj google, a sie nie osmieszaj.

  18.10.2011 22:37
 • Ubu (gość)

  a co to za kraj Aruba?

  18.10.2011 18:31
 • dark (gość)

  do obejrzenia, aktorka ma fajne ciałko..

  09.07.2010 00:18

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 3.5 Głosów: 11

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×