Zambezi - źródło życia

Zambezi - Source of Life, Austria 2010

Dokument ukazuje bieg rzeki Zambezi - od źródeł w Zambii przez Wodospady Wiktorii po deltę w Mozambiku. Wędrówka rzeki odzwierciedla życie i historię Afryki.

  • Czas trwania: 70 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Zambezi - źródło życia w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument ukazuje bieg rzeki Zambezi - od źródeł w Zambii przez Wodospady Wiktorii po deltę w Mozambiku. Wędrówka rzeki odzwierciedla życie i historię Afryki. Miejsce jej narodzin ukrywają gęste lasy na wyżynie północno-zachodniej Zambii. Zambezi przecina tereny południowej Afryki, niosąc życie kontynentowi. Od łagodnego startu z wyżyn płynie na południe, rosnąc w siłę. W jej środkowym biegu góry tworzą Wodospady Wiktorii. Od wąwozu Kariba rzeka jest uregulowana. W Mozambiku rozlewa się w szeroką deltę, by zniknąć w Oceanie Indyjskim.

Dwuczęściowy film dokumentalny zrealizowany dla kanału National Geographic ukazuje długą i dramatyczną miejscami wędrówkę rzeki Zambezi - od źródeł w Zambii do Wodospadów Wiktorii (1. część), następnie od Wodospadów Wiktorii po deltę w Mozambiku (2. część). Ta długa wędrówka Zambezi przez tereny Afryki odzwierciedla życie i historię kontynentu. Z czterech wielkich rzek Afryki Zambezi jest najmniej znana. Słowo Zambezi znaczy Wielka rzeka. Miejsce narodzin rzeki ukrywają gęste lasy na wyżynie północno - zachodniej Zambii. Tu zbiegają się wiatry z północnej i południowej półkuli, przynosząc silne burze i deszcze. Płaskowyż, wznoszący się 1500 metrów nad poziomem morza, wywiera ogromny wpływ na większość terenów południowej Afryki. Krople deszczu spadające przez warstwę liści na wilgotny grunt stanowią początek długiej wędrówki rzeki. Zambezi przecina tereny południowej Afryki, niosąc życie pradawnemu kontynentowi, jednocześnie dyktując warunki wszystkim mieszkającym w jej pobliżu. Mimo że człowiek wykorzystuje jej siłę, rzeka nadal pozostaje równie dzika, co zwierzęta, których istnienie od milionów lat zależy od jej życiodajnych wód. Od łagodnego startu z wyżyn Zambii, rzeka płynie na południe, rosnąc w siłę. W zależności od pory roku wody rzeki opadają lub wylewają się na rozległe równiny. W środkowym biegu góry nakierowują nurt Zambezi, tworząc wodospady Wiktorii. Od wąwozu Kariba rzeka jest już uregulowana. W Mozambiku rozlewa się w szeroką deltę, a następnie znika w Oceanie Indyjskim.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×