Zamki - bastiony władzy

Wróg u bram, Niemcy 2019

Tym razem autorzy przyjrzą się funkcjom obronnym zamków z okresu od XI do XVI w. Pokażą miedzy innymi londyńską White Tower, Chateau Gaillard w Normandii i zamek europejskich rycerzy-zbójców.

 • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Martin Becker, Sabine Bier

Zamki - bastiony władzy w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Martin Becker Reżyseria
 • Sabine Bier Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Druga część filmu to analiza funkcji obronnych i militarnych zamków z okresu od XI do XVI w. Kiedy wróg stawał u bram twierdzy, musiała ona wytrzymać uderzenia taranów, ostrzał katapult i podkopy pod murami. Obrońcy zamków wciąż wynajdywali nowe rozwiązania, dopiero wprowadzenie na pole walki potężnych dział zakończyło epokę wielkich twierdz.

W XI wieku nadal obowiązywało prawo pięści. Każdy sam dbał o bezpieczeństwo własne i swojej rodziny. Dlatego zamożni pomyśleli o schronieniu. Kryjówce niedostępnej dla wrogów. Tak właśnie powstał zamek, który wręcz symbolizuje średniowiecze. Te budowle odcisnęły piętno na krajobrazie. W całej Europie można podziwiać milczących świadków historii. Do obecnych czasów pozostał zaledwie ułamek dawnych fortec. Czasem przetrwało jedynie miano. W całej Europie tysiące nazw miejscowości i ulic świadczy o ich mnogości. Regensburg, Newcastle, Belgrad czy Castel Gandolfo, poprzez nazwę zdradzają swoje pochodzenie. Burchstraat, Hradcanske Namesti czy Plaza del Castillo przypominają, że kiedyś stały tu średniowieczne zamki. Dziś zamki przywołują wspomnienia burzliwej epoki. Otaczają je mity i legendy. W zamkach ludzie żyli, pracowali i umierali. Były to ośrodki gospodarcze i ufortyfikowane domy, gdzie staczano niezliczone walki. Na zamku tworzono historię, dlatego należą do europejskiego dziedzictwa.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×