Zapomniany legion

Zapomniany legion, 2016

Dokument historyczny o dziejach Legionu Puławskiego - jednostki stworzonej przez działaczy obozu narodowego w latach 1914-1915. Żołnierze Legionu walczyli u boku armii rosyjskiej na froncie wschodnim.

  • Czas trwania: 46 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Zapomniany legion w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Przemysław Bednarczyk Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument historyczny o dziejach Legionu Puławskiego - jednostki stworzonej przez działaczy obozu narodowego w latach 1914-1915. Żołnierze Legionu walczyli u boku armii rosyjskiej na froncie wschodnim podczas I wojny światowej. Pierwszy raz zmierzyli się z wrogiem w maju 1915 roku w bitwie pod Pakosławiem. Wśród żołnierzy formacji byli ochotnicy z terenów zaboru rosyjskiego i polscy oficerowie w służbie carskiej.

Film dokument historyczny, opowiadający o dziejach Legionu Puławskiego, jednostki sformowanej przez działaczy obozu narodowego w latach 1914 - 1915, która walczyła na froncie wschodnim I wojny światowej u boku armii rosyjskiej. Swój chrzest bojowy Legion przeszedł pod Iłżą, uczestnicząc w maju 1915 roku w bitwie pod Pakosławiem. Wśród żołnierzy tej formacji znajdowali się ochotnicy z terenów zaboru rosyjskiego i oficerowie Polacy w służbie carskiej. Wielu zapisało wspaniałą kartę w okresie walk o niepodległość, a także w służbie II Rzeczypospolitej. Wśród nich był m. in. późniejszy znany hollywoodzki reżyser Richard Bolesławski. Historię Legionu Puławskiego przyćmiła jednak legenda Legionów Piłsudskiego.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×