Zemsta kujonów

Geek Planet: The Irresistible Rise of a Generation, USA 2011

Film przedstawia świat "geeków", czyli kujonów - maniaków komputerowych, dla których Internet jest jedyną ojczyzną, oraz ich wpływ na współczesne społeczeństwo i kulturę masową.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Jean-Baptiste Peretie

Zemsta kujonów w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Jean-Baptiste Peretie Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument opowiada o maniakach komputerowych, do których przylgnęło określenie "geeks", czyli kujoni. Pierwsi z nich pojawili się w latach 70., a łączyło ich uwielbienie dla komputerów, science fiction i komiksów. Zbudowali własną subkulturę rządzącą się odrębnymi prawami. Środowisko wytworzyło własne kody, język, ma kultowe miejsca i bohaterów. Obecnie pierwsza generacja "geeks" ma 30-40 lat i stanowi realną siłę, zarówno w sensie ekonomicznym, jak i twórczym.

Nowe pokolenie maniaków komputerowych, których jedyną prawdziwą ojczyzną jest internet - jest faktem. Nazywani z angielska prześmiewczo "geeks" (kujoni) stali się bohaterami nowych czasów - dziś bycie "geekiem" jest wręcz modne i pożądane. Dokument śledzi niezwykłą karierę komputerowych kujonów oraz kulturowe tsunami, które za ich sprawą zmieniło oblicze współczesnego świata Pierwsi z nich pojawili się w latach 70-tych, a łączyło ich uwielbienie dla komputerów, science fiction i komiksów. Zbudowali własną subkulturę rządzącą się odrębnymi prawami. Od samego początku środowisko "kujonów" wytworzyło swoje własne kody, język, kultowe miejsca i bohaterów. Władca Pierścieni, Gwiezdne Wojny, Steve Jobs, Pac Man i Mario Bros to zaledwie skromna reprezentacja zjawisk i osób ważnych dla tego grona. Po roku 2000 wszystko zaczęło wyglądać nieco inaczej. Oto pierwsza generacja "komputerowych kujonów" ma dziś 30, 40 lat i stanowi realną siłę - w sensie zarówno ekonomicznym, jak i twórczym. Ich specyficzne wartości wpłynęły na to, co jest promowane we współczesnym społeczeństwie i kulturze masowej - zwłaszcza w kinie, gdzie super inteligentny okularnik zakochany w komputerach stał się nieomal centralną figurą. W ten sposób eksplozja kultury "kujonów" stała się ważna także dla innych. Ma to związek z nowym podejściem do technologii i komunikacji, a także jest odbiciem przejścia społeczeństwa od kultury tradycyjnej do… kultury rozrywki.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×