Zgwałcone - wojna w Kongu

Weapon of War, Holandia 2009

Twórcy tego dramatycznego filmu pokazują wojnę domową toczącą się w Kongu. Obraz okrutnych walk pokazany został oczami zgwałconych kobiet, gdyż gwałt stał się okrutnym elementem wojennej strategii.

  • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Zgwałcone - wojna w Kongu w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Dramatyczna i poruszająca opowieść o losie kobiet w objętej wojną domową Demokratycznej Republice Konga. Dochodzi tam do masowych i okrutnych gwałtów, a przemoc seksualna stała się jednym z często wykorzystywanych elementów wojennej taktyki. Sprawia on, że rozpadowi ulegają rodziny i całe społeczności, bowiem zgwałconą i zhańbioną kobietę mąż zazwyczaj opuszcza, a otoczenie ją wyklina. W filmie wykorzystano wypowiedzi naocznych świadków, zarówno ofiar, jak i sprawców, takich jak kapitan Basima, który ma odwagę mówić o niechlubnej przeszłości.

Poszła nad rzekę prać ubrania, jak co dzień. Żołnierze często przynosili brudną odzież i żądali, by kobiety się nią zajęły. Tym razem zjawiło się ich trzech - byli agresywni, a odmowa tylko ich rozjuszyła. Zatkali jej usta szmatą, a potem każdy z nich ją zgwałcił. Młoda dziewczyna o dziecięcej twarzy spuszcza oczy na wspomnienie tych wydarzeń. W kamerę nie chce patrzeć również Alain Kasharu, były żołnierz, inny bohater tej historii. Takich jak on jest w Kongu niemało. Od 1996 roku to środkowoafrykańskie państwo jest nękane nieustannymi konfliktami. Jednak przemoc zbrojna to tylko jedna strona tej dramatycznej rzeczywistości. Drugą są brutalne gwałty i rozboje na tle seksualnym dokonywane na kobietach z podbijanych miejscowości, w których stacjonuje armia i rebelianci z licznych organizacji wojskowych. Przemoc seksualna stała się wojenną bronią i dalekosiężną strategią. W ten sposób niszczą ludzi, rodziny i całe społeczności - zgwałconą i zhańbioną kobietę mąż przeważnie opuszcza, a otoczenie ją wyklina. Społeczność dotknięta rozłamem i biedą boryka się z wieloma problemami, a ten wydaje się jednym z bardziej złożonych. Agresja szukająca ujścia, demoralizacja w jednostkach militarnych, trudna pozycja kobiet i różnice społeczne łączą się niczym w tyglu, tworząc wybuchową, pełną napięć mieszankę. Zmowa milczenia zostaje jednak przerwana przez ludzi, takich jak Kasharu i kapitan Basima, którzy mają odwagę mówić o swej niechlubnej przeszłości. Podział na pokrzywdzonych i sprawców nie jest tu czarnobiały. Ten film to mocny głos sprzeciwu, a nie potępienia. To raczej nawolywanie do przebaczenia i przekonanie, że prawda ma moc wyzwalającą, a zmiana życia jest możliwa.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×