Zła pogoda

Bad Weather, Niemcy 2012

Wyspa Banishanta leży na podmokłych terenach południowego Bangladeszu. Pogoda ma duży wpływ na życie mieszkańców. Widzowie będą mogli zobaczyć zdjęcia cyklonu, który uderzył w wyspę w 1970 r.

  • Czas trwania: 70 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Zła pogoda w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Wyspa Banishanta leży na podmokłych terenach południowego Bangladeszu. Zamieszkuje ją społeczność złożona z kobiet lekkich obyczajów, ich rodzin, imama oraz samozwańczego proroka Ishmaela. W języku bengalskim Banishanta oznacza spokojne miejsce i do pewnego stopnia określenie to dobrze oddaje charakter wyspy. Tytułowa zła pogoda ma bardzo duży wpływ na życie mieszkańców. Złowrogie piękno krajobrazu wyspy, niespokojnej rzeki i wielkiego lasu nieopodal podkreślają archiwalne zdjęcia wielkiego cyklonu, który uderzył w Bangladesz w 1970 roku.

"Zła pogoda" to film dokumentalny, który przenosi nas na podmokłe tereny południowego Bangladeszu, na wyspę Banishanta z góry skazaną na zagładę, narażoną na powodzie oraz cyklony. Zamieszkuje ją społeczność złożona z kobiet lekkich obyczajów, ich rodzin, imama oraz samozwańczego proroka Ishmaela. W języku bengalskim Banishanta oznacza spokojne miejsce i do pewnego stopnia określenie to dobrze oddaje charakter tej wyspy, będącej w pewnym sensie domem publicznym. Panuje tu harmonijny matriarchat. Życie wioski kręci się wokół kobiet, które zarabiają i gospodarują finansami, podczas gdy ich partnerzy odpowiadają za transport klientów na wyspę. Działają też w narodowym zrzeszeniu pracowników tej profesji, ubiegają się o należne im prawa, na przykład do opieki medycznej. Jako że na życie mieszkańców wyspy bardzo duży wpływ ma tytułowa zła pogoda, ona też jest bohaterką filmu. Złowrogie piękno krajobrazu wyspy, niespokojnej rzeki i wielkiego lasu nieopodal, podkreślają włączone do filmu archiwalne zdjęcia wielkiego cyklonu, który uderzył w Bangladesz w 1970 roku. Wybrane nagrody i festiwale: 2011 - DOK Leipzig, 2011 - IDFA Amsterdam, 2011 - FF Turyn.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×