Złoto na dnie morza

Treasure From the Deep, Norwegia 2011

Historia odkrycia kosztowności z zatopionego w 1725 roku holenderskiego statku Akerendam. W 1972 roku trzech młodych nurków wydobyło z głębin blisko sześćdziesiąt tysięcy złotych i srebrnych monet.

  • Czas trwania: 45 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Kees Brouwer

Złoto na dnie morza w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Kees Brouwer Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Wracający z Indii holenderski statek kupiecki Akerendam zatonął w 1725 roku w pobliżu norweskiej wyspy Runde. Wraz z nim na dno poszło dziewiętnaście skrzyń pełnych kosztowności. W 1972 roku trzech nurków - dwóch Szwedów i Norweg, trafiło przypadkowo na zapomniany skarb. Mężczyźni wydobyli z głębin blisko sześćdziesiąt tysięcy monet, nie wiedząc jeszcze, iż znalezisko przysporzy im więcej kłopotów, niż pożytku. Pretensje do zguby zgłosiły bowiem natychmiast władze Norwegii i Holandii.

Czterdzieści lat temu, pewnego czerwcowego dnia trzech młodych nurków dokonało odkrycia, które na zawsze miało odmienić ich życie. Na dnie morza w pobliżu norweskiej wyspy Runde znaleźli największy w historii zaginiony ładunek złota i srebra. Złote i srebrne monety poszły na dno w 1725 roku wraz z holenderskim statkiem kupieckim Akerendam, którego w drodze powrotnej z Indii Wschodnich zaskoczył sztorm u wybrzeży Norwegii. W swoim czasie wydobyto zaledwie pięć z dziewiętnastu zatopionych skrzyń pełnych kosztowności. Dopiero w roku 1972 trzech nurków - dwóch Szwedów i Norweg, trafiło przypadkowo na zapomniany skarb. Mężczyźni wydobyli z głębin blisko sześćdziesiąt tysięcy monet, nie wiedząc jeszcze, że znalezisko przysporzy im więcej kłopotów, niż pożytku. Pretensje do zguby zgłosiły bowiem natychmiast władze Norwegii i Holandii.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×