Znaki szczególne

Polska 2012

Opowieść o dwóch dekadach polskiej kultury w oparciu o kategorie nominacji do Paszportów "Polityki". Dokument przedstawia wykłady sześciu krytyków oraz materiały archiwalne.

 • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Borys Lankosz

Znaki szczególne w telewizji

ZwińRozwiń
 • Czwartek 07.02.2013 00:50

  TVP 2

Twórcy

 • Borys Lankosz Scenariusz
 • Borys Lankosz Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Opowieść o dwóch dekadach polskiej kultury w oparciu o kategorie nominacji do Paszportów "Polityki". Autorzy zaprosili sześciu krytyków: Bartka Chacińskiego, Tadeusza Sobolewskiego, Justynę Sobolewską, Monikę Małkowską, Jacka Wakara oraz Jacka Hawryluka, którym zaproponowali role przewodników po dwóch ostatnich dekadach życia artystycznego kraju. Ich wykłady i materiały archiwalne stworzyły krajobraz współczesnej polskiej kultury.

20 lat z Paszportami "Polityki" to także 20 lat historii przemian naszej kultury po roku 1989. Przyznane po raz pierwszy w 1993 roku nagrody szybko zaczęły być ważnym wyznacznikiem wartościowych i ciekawych trendów w naszej kulturze. Już teraz, z perspektywy dwóch dekad można powiedzieć, że czas zweryfikował wybory kapituły nagrody pozytywnie: nikt z blisko 120 laureatów nie jest anonimowy, nikt nie okazał sie gwiazdą jednego sezonu. Dokumentalny obraz autorstwa Borysa i Magdaleny Lankosz zatytułowany "Znaki szczególne" to opowieść o dwóch dekadach polskiej kultury w oparciu o kategorie nominacji do Paszportów "Polityki". Autorzy zaprosili sześciu krytyków: Bartka Chacińskiego, Tadeusza Sobolewskiego, Justynę Sobolewską, Monikę Małkowską, Jacka Wakara oraz Jacka Hawryluka, którym zaproponowali role przewodników po dwóch ostatnich dekadach życia artystycznego kraju. Ich miniwykłady i unikatowe materiały archiwalne stworzyły fascynujący krajobraz polskiej współczesnej kultury. Co się zdarzyło w polskiej kulturze przez ostatnie 20 lat? Czy nasi artyści odnaleźli się w nowej, rynkowej rzeczywistości? Czy kino nadal cierpi na kompleks szkoły polskiej, a muzyka popularna na ślepe naśladownictwo anglojęzycznych wzorców? Jak sukcesy naszych artystów wizualnych na świecie mają się do ich karier w ojczyźnie? Kto dziś jest buntownikiem, a kto klasykiem polskiego teatru?

Komentarze

Skomentuj
 • b (gość)

  A co to za dziwne zdjęcie dodane do opisu?

  31.07.2011 13:56
 • Waldemar z Piły (gość)

  Ale czemu o takiej porze? To świetny serial!!! Nie można powtórzyć w ciągu dnia lub wieczorem???

  02.09.2010 20:30

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×