Znikająca wyspa

Anote's Ark, Kanada 2017

Położone na Oceanie Spokojnym, liczące 108 tysięcy mieszańców Kiribati wkrótce może zniknąć pod wodą. Prezydent Kiribati, Anote Tong, za wszelką cenę próbuje znaleźć sposób, by ochronić naród.

  • Czas trwania: 74 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Matthieu Rytz

Znikająca wyspa w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Matthieu Rytz Reżyseria
  • Matthieu Rytz Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

Położone na Oceanie Spokojnym, liczące 108 tysięcy mieszańców Kiribati wkrótce może zniknąć pod wodą. Wyspa będzie jednym z pierwszych miejsc na Ziemi, które przestaną istnieć wskutek podniesienia się poziomu morza. Prezydent Kiribati, Anote Tong, za wszelką cenę próbuje znaleźć sposób, by ochronić kraj i naród. W tym celu szuka dla mieszkańców schronienia poza granicami kraju. Prowadzi w tej sprawie negocjacje z innymi państwami. Stawką w tej walce są losy całego ludu Kiribati i kultury liczącej 4 tysiące lat.

Film dokumentalny opowiadający o położonym na Oceanie Spokojnym, liczącym 108 000 mieszańców Kiribati, które może zniknąć z map w ciągu najbliższych dziesięcioleci. To zakorzenione w tradycji, jedno z najodleglejszych miejsc na Ziemi, jest jednym z pierwszych, które zostało zagrożone zalaniem przez podniesienie się poziomu wód, spowodowanym zmianami klimatycznymi. Prezydent Kiribati Anote Tong za wszelką cenę próbuje znaleźć sposób na uratowanie kraju i jego mieszkańców. Szuka bezpiecznego portu poza granicami kraju i prowadzi międzynarodowe negocjacje. Pojechał do Watykanu, aby prosić papieża Franciszka o pomoc. Wystąpił z apelem do ONZ, a u boku byłego prezydenta USA Baracka Obamy brał udział w konferencji klimatycznej w Paryżu. Przeleciał nad biegunem północnym, aby obserwować topniejące lodowce. Odbył niezliczone rozmowy i udzielił mnóstwa wywiadów, próbując przekazać światu wiadomość, że ze względu na ocieplenie klimatui zwiększenie poziomu wód jego kraj wkrótce może zniknąć. A jeśli tak się stanie, to inne kraje, położone analogicznie, czekataki sam los. W tle aktywnej polityki Anote Tonga poznamy młodą matkę sześciorga dzieci z Kiribati - Sermarę, która walczy o przeprowadzkę swojej rodziny do Nowej Zelandii. Okazuje się jednak, że stawką jest już nie tylko jej przetrwanie, lecz równieżlos wszystkich mieszkańców wyspy Kiribati i jej liczącej 4 000 lat kultury. Film zachwyca wspaniałymi ujęciami przyrody. Reżyser to znany fotograf z Montrealu, specjalizujący się w dokumentowaniu skutków zmian klimatycznych na świecie.

Komentarze

Skomentuj
  • E. (gość)

    Niech się cieszą, że nie mają pół roku zimna, jak my... Nam też się należy ciepło wreszcie. Poza tym, 1000 lat temu poziom mórz był wyższy na skutek ocieplenia średniowiecznego. Nasze Żuławy Wiślane były wtedy zalane wg. starych map. Było wyraźnie cieplej, bo i w kronikach są opisy roczników z bardzo długą wegetacją. Np. w 1186 roku rekordowo wcześnie ukończono żniwa i zbierano owoce, bo już 12go maja. Wielu naukowców potwierdza poprzednie ocieplenia, na których tle nasze obecne wygląda jeszcze słabo. Lecz niestety lewacy pilnują tej prawdy i nie dopuszczają tych danych do ogółu. Ekologia przynosi im ogromne zyski po prostu.

    29.04.2019 23:59

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×