Zrabowane złoto - Bitwa o skarb

Stolen Gold: Battle For the Black Swan Treasure, USA 2012

Dokument opowiada o odnalezieniu przez płetwonurków z amerykańskiej firmy skarbu we wraku statku u wybrzeży Portugalii i o walce władz różnych krajów o posiadanie znaleziska.

  • Czas trwania: 41 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Craig Coffman, Paul Gasek

Zrabowane złoto - Bitwa o skarb w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Craig Coffman Autor
  • Paul Gasek Autor
  • Craig Coffman Reżyseria
  • Paul Gasek Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Łowcy skarbów z amerykańskiej firmy Odyssey Marine we wraku u wybrzeży Portugalii znaleźli ponad 500 tysięcy srebrnych monet i złotych artefaktów. Gdy sprawa została nagłośniona przez media, rząd Hiszpanii zidentyfikował wrak jako statek Nuestra Senora de la Mercedes, który rozbił się na początku XIX wieku. Władze zażądały natychmiastowego zwrotu skarbu. Także rząd brytyjski rości sobie do niego prawo, uznając, że zatopiony statek to angielski Merchant Royal. Dokument opowiada nie tylko o znalezisku, lecz o walkach o jego posiadanie.

Wrak statku o kryptonimie ""Czarny Łabędź"" skrywał największy skarb, jaki kiedykolwiek znaleziono w morskich głębinach. Płetwonurkowie odkryli na jego pokładzie 17 ton srebra, w tym m.in. monety, które zostały wybite ponad 200 lat temu. Kiedy łowcy skarbów z Odyssey Marine cieszyli się ze znaleziska, rząd Hiszpanii zgłosił do niego roszczenia. Dokument opowiada nie tylko o znalezisku, ale też o tym, jak chciwość i pieniądze rozpalają zmysły i sprawiają, że ludzie stosują nieuczciwe chwyty. Rząd brytyjski uznał, że ""Czarny Łabędź"" to wrak angielskiego statku Merchant Royal, a Hiszpanie wysłali nawet jednostki straży przybrzeżnej, które dwukrotnie aresztowały statek poszukiwaczy skarbów.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×