Źródła gniewu

The Subtext of Anger, Indie/Wielka Brytania/USA 2011

Indyjska reżyserka Vandana Kohli postanowiła dowiedzieć się, co wywołuje w ludziach gniew i jaki jest jego wpływ na psychikę. Zasięgnęła opinii specjalistów z USA, Wielkiej Brytanii i Indii.

  • Czas trwania: 70 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Źródła gniewu w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Indyjska reżyserka Vandana Kohli postanowiła dowiedzieć się, co wywołuje w ludziach gniew i jaki jest jego wpływ na psychikę. Zasięgnęła opinii specjalistów z USA, Wielkiej Brytanii i Indii - nie tylko neurologów, psychologów i psychiatrów, ale także socjologów, a nawet ekonomistów. Przyjrzała się zwyczajnym ludziom, którzy odczuwają gniew na co dzień. Kohli zauważa, że gniew może towarzyszyć nam permanentnie, co jest autodestrukcyjne i wyczerpujące. Wysuwa tezę, że współcześnie uczucie gniewu dominuje w ludzkim życiu.

  • Gniew nie oślepia: on rodzi się ze ślepoty - Antoine de Saint-Exupéry. Niepokój, chroniczny stres, emocjonalne urazy, częste konflikty, wieczny pośpiech, narastająca frustracja... Wszystko to prowadzi do gniewu - emocji, która nie tylko niszczy, ale też uzależnia. Kiedy narasta presja, a człowiek nie jest w stanie rozładować napięcia, reaguje agresją. Żyjemy w czasach, w których coraz trudniej utrzymać nerwy na wodzy. "Źródła gniewu" opowiadają o kosztach życia w stanie ciągłego negatywnego pobudzenia. - Odnoszę wrażenie, że gniew jest dominującym uczuciem naszych czasów - przekonuje indyjska reżyserka Vandana Kohli - Może stać się emocją odczuwaną permanentnie, co samo w sobie jest autodestrukcyjne i wyczerpujące. Systemy, w jakich żyjemy, z ich nadmiernym naciskiem na szybkość i technologię zmuszają nas do bycia zimnymi i wydajnymi. Czterdziestoletnia Kohli postanowiła zidentyfikować źródła gniewu oraz poznać jego wpływ na psychikę. W tym celu zasięgnęła opinii wiodących specjalistów z USA, Wielkiej Brytanii i Indii - neurologów, psychologów, psychiatrów, socjologów, a nawet ekonomistów. Skierowała też kamerę na zwyczajnych ludzi, którzy odczuwają gniew na co dzień. Jak rozpoznać przyczyny gniewu? W jaki sposób ludzie wyrażają złość? Jakie ślady pozostawia ona w psychice? I jak radzić sobie z jej napadami? Dzięki filmowi Kohli widzowie poznają odpowiedzi na te pytania. Jak napisano na łamach magazynu "The Week": - W filmie pojawiają się najwybitniejsze umysły wybranych dziedzin nauki, zaś wymowa filmu zdaje się brzmieć: "Nikt z nas nie rodzi się zagniewany, ale wszyscy uczymy się ulegać złości". Dokument był pokazywany m.in. na festiwalu IDFA 2011.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×