Zwykła przeciętność

The Average of the Average, Dania 2011

Film przedstawia 12 historii o ludziach i rzeczach pochodzących z najbardziej przeciętnego z duńskich miasteczek. Reżyser wykorzystał muzealną perspektywę do pokazania życia współczesnych Duńczyków.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Michael Madsen

Zwykła przeciętność w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Michael Madsen Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Michael Madsen postanowił wykorzystać muzealną perspektywę, aby przedstawić życie współczesnych Duńczyków. Dokument to 12 historii o ludziach i rzeczach pochodzących z najbardziej przeciętnego z duńskich miasteczek. Tytuł każdej z części jest nazwą kategorii pochodzącą z podręcznika dla muzealników. Twórcy filmu przyglądają się mieszkańcom Middlefart - ich zwyczajom, poglądom i relacjom z innymi. Wśród przedmiotów opisujących ich życie znalazły się m.in. granitowy kamień płodności, dobowy raport policyjny i telefon komórkowy.

Muzea to zbiorowiska rzeczy, pochodzących z różnych epok historycznych. Z założenia eksponaty te mają być typowe i reprezentatywne dla danego okresu. A wszystko po to, żeby jak najlepiej oddać realia świata, który już minął. Problem pojawia się jednak, kiedy należy przygotować wystawę rzeczy przedstawiających czasy współczesne. Jak poprawnie dobrać eksponaty definiujące teraźniejszość? Gdzie leży granica między obiektywizmem doboru a subiektywizmem własnych doświadczeń i emocji? Kwestia ta na tyle zaciekawiła Michaela Madsena, że postanowił wykorzystać perspektywę muzealną do przedstawienia typowego życia oraz przeciętnych ludzi we współczesnej Danii. - Każde muzeum działa w oparciu ujednoliconą kategoryzację przedmiotów, po to by jak najlepiej przekazać fakty historyczne potomnym. Z duńskiego podręcznika dla muzealników wybrałem 12 kategorii i zadałem sobie pytanie, jakie obiekty z otacząjącego nas obecnie świata byłyby dla niego reprezentatywne - mówi reżyser. Dokument „Zwykła przeciętność” to 12 historii o ludziach i rzeczach pochodzących z Middlefart, miasteczka, które w mniemaniu Madsena jest najbardziej przeciętnym z przeciętnych. Tytuł każdej z 12 części to nazwa kategorii pochodząca z podręcznika, służącego do prawidłowego dobierania eksponatów w muzeum. Twórcy przyglądają się mieszkańcom Middlefart, ich zwyczajom, poglądom i relacjom z innym ludźmi. Jednocześnie poszukują przedmiotów, które umieszczone w muzeum najlepiej oddałyby współczesną rzeczywistość małej duńskiej wioski. Wśród nich są m.in. granitowy kamień płodności, dobowy raport policyjny i telefon komórkowy.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×