Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową

Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową, Polska/Francja 2000

Tomasz - z zawodu lekarz - jest inteligentnym, ale cynicznym sześćdziesięciolatkiem. Podejrzewa, że jest nieuleczalnie chory. Po wykonaniu serii testów jego obawy się potwierdzają.

 • Czas trwania: 97 minut, Gatunek: Dramat psychologiczny
 • Reżyseria: Krzysztof Zanussi

Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • Zbigniew Zapasiewicz jako Tomasz
 • Krystyna Janda jako Anka
 • Tadeusz Bradecki jako zakonnik Marek
 • Paweł Okrasa jako Filip
 • Monika Krzywkowska jako Hanka
 • Szymon Bobrowski jako Karol
 • Redbad Klijnstra jako piosenkarz

Twórcy

 • Wojciech Kilar Muzyka
 • Marek Denys Montaż
 • Krzysztof Zanussi Scenariusz
 • Krzysztof Zanussi Reżyseria
 • Edward Kłosiński Zdjęcia
 • Grażyna Kozłowska Producent
 • Halina Dobrowolska Scenografia

Opis programu

ZwińRozwiń

60-letni Tomasz, z zawodu lekarz, cynik i egoista, podejrzewa, że jest nieuleczalnie chory. Seria badań potwierdza jego obawy. Diagnoza brzmi: rak. Mężczyzna desperacko próbuje bronić się przed wyrokiem. Wyjeżdża do Francji na specjalistyczną konsultację. Niebawem dowiaduje się, że nie ma dla niego ratunku. Pozostaje czekanie na narastające cierpienie i śmierć. W ostatnich tygodniach, które mu zostały, Tomasz szuka kogoś, kto pomógłby mu zaakceptować fakt przemijania i odnaleźć harmonię między życiem i śmiercią.

Filmem tym Krzysztof Zanussi powrócił do tematów poruszanych już w początkach swojej twórczości ("Śmierć prowincjała", "Spirala"), ale także do wielkiej formy twórczej, co potwierdziły liczne nagrody przyznane jego dziełu, m.in.: Złote Lwy Gdańskie, nagroda za najlepszą rolę męską dla Zbigniewa Zapasiewicza i nagroda dziennikarzy na FPFFw Gdyni w 2000 r. , Grand Prix na MFF w Moskwie oraz 6 nagród Orła - Polskiej Nagrody Filmowej w najważniejszych kategoriach. Na szczególne uznanie zasługuje kreacja grającego główną rolę Zbigniewa Zapasiewicza, która na trwałe wpisze się do kronik polskiego kina. Tytuł zaczerpnięty z napisu na warszawskim murze wskazuje na sposób prowadzenia wywodu oparty na ironii i paradoksach, co nie umniejsza powagi tematu. Zanussi uświadamia bowiem widzom prawdę, o której na co dzień nie chcemy pamiętać: że życie od chwili powstania to nieustanny marsz ku śmierci, który czasami gwałtownie przyśpiesza swój rytm. I nawet lekarz z wieloletnią praktyką onkologiczną, obeznany z umieraniem innych, nie od razu jest przygotowany duchowo na przyjęcie własnej śmierci. "Życie..." otwiera sekwencja filmu w filmie rozgrywająca się w średniowieczu. Schwytany na gorącym uczynku koniokrad zostaje skazany na stryczek. Przybyły do wioski zakonnik na osiołku, Bernard z Clairvaux, założyciel zakonu cystersów, prosi, by tymczasowo odstąpiono od wykonania wyroku. Chce zabrać skazańca do klasztoru i przygotować do nieuniknionej egzekucji. Cała scena rozgrywa się na planie, gdzie nad zdrowiem ekipy filmowej czuwa lekarz Tomasz Berg. Od zakonnika - konsultanta filmu Tomasz chce się dowiedzieć, jakie słowa Bernarda pozwoliły złodziejowi pokornie przystać na śmierć. Pyta nie tylko z ciekawości. Ten około 60 - letni racjonalista i cynik podejrzewa, że sam jest śmiertelnie chory. Badania potwierdzają jego przypuszczenia. Tomasz, który potrafił korzystać z uroków życia, teraz desperacko próbuje się bronić przed wyrokiem. Prosi zamożną byłą żonę Annę, która po rozwodzie kupiła mu mieszkanie i samochód, by teraz sfinansowała jego operację w Paryżu. Kobieta, związana z dużo młodszym, nowym partnerem, Karolem, bez wahania na to przystaje. Ale na ratunek jest już za późno. Pozostaje czekanie na śmierć i z góry przegrana walka z narastającym cierpieniem. Berg nie chce jednak umierać bez sensu. W ostatnich tygodniach, jakie mu zostały, szuka wyjaśnienia, rady kogoś, kto pomógłby mu pojąć i zaakceptować sam fakt przemijania, odnaleźć harmonię między życiem i śmiercią, której nie potrafił odnaleźć jako lekarz i naukowiec. Dramat psychologiczny, 97 min, Polska 2000 Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Zanussi Zdjęcia: Edward Kłosiński Muzyka: Wojciech Kilar Aktorzy: Zbigniew Zapasiewicz, Krystyna Janda, Tadeusz Bradecki, Monika Krzywkowska, Paweł Okraska, Aleksander Fabisiak, Szymon Bobrowski, Jerzy Radziwiłowicz, Teresa Marczewska i inni

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×