Życie na sawannie. Naturalny recykling

Savannah Rebirth, Francja 2013

Na sawannie w Kenii żyją miliony zwierząt. Przedstawiciele różnych gatunków mają ten sam cel: pobrać, przetworzyć i wykorzystać energię po to, by zwabić partnera, rozmnożyć się i wykarmić potomstwo.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Eric Turpin, Frederic Lepage

Życie na sawannie. Naturalny recykling w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Eric Turpin Reżyseria
  • Frederic Lepage Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Na sawannie w Kenii żyją miliony zwierząt. Przedstawiciele różnych gatunków mają ten sam cel: pobrać, przetworzyć i wykorzystać energię, którą zapewnia natura. Potrzebują jej, by zwabić partnera, rozmnożyć się i wykarmić potomstwo. W przyrodzie nic nie ginie. Gdy padł słoń, jego mięso stało się posiłkiem dla zwierząt znad pobliskiej rzeki i ptaków. Autorzy cofają czas i rekonstruują słonia. Był to samiec, który zakłócał spokój w stadzie, dlatego został z niego wykluczony.

Na afrykańskiej sawannie umiera słoń. Kolejno, tysiące zwierząt bierze udział w tej przypadkowej uczcie, tuż po tym ciało słonia staje się miejscem schronienia dla jeszcze innych gatunków. Na sawannie w samym sercu Kenii we wschodniej Afryce żyją miliony zwierząt. Przedstawicielom wszystkich miejscowych gatunków przyświeca ten sam cel: pobrać, przetworzyć i wykorzystać energię, jaką zapewnia natura. Potrzebują jej, by zwabić partnera, rozmnażać się, wydać na świat potomstwo i je wykarmić. Kiedy nastaje sezon zalotów, zakładania rodziny i narodzin, dodatkowa energia jest niezbędna. Trzy tygodnie temu w tym miejscu padł słoń. Dziś pozostały po nim tylko fragmenty pomarszczonej skóry i wysuszone kości. Padlinożercy z całej okolicy zjadali jego mięso, zasilając własny organizm. Padlina stała się posiłkiem dla zwierząt znad pobliskiej rzeki i dla skrzydlatych mięsożerców. Martwy słoń zapewnił trzy miliony kalorii dziesiątkom ssaków i gadów, setkom ptaków i milionom owadów. Jego płyny ustrojowe użyźniły glebę. Ciało stało się kompletnym ekosystemem dla innych zwierząt. Przed nami podróż w czasie. Cofając się, zrekonstruujemy słonia. Zobaczymy, jak zwierzę ożywa. Bohater naszej opowieści żył w rodzinnej grupie liczącej około trzydziestu słoni, której przewodzi najstarsza samica w stadzie. Jego bracia i siostry, kuzyni, wujkowie i ciotki wciąż pojawiają się w tej okolicy. Pozostaną w pobliżu, dopóki nie zabraknie świeżej trawy. Będą czuwać przy martwym krewnym. Był jednym z wkraczających w dorosłość samców, które pod wpływem szalejących hormonów zaczynają zakłócać spokój w stadzie. Przywódczyni musiała wykluczyć go ze społeczności. W przyrodzie wszystko, co ginie, ożywa na nowo. Cykl życia trwa nieprzerwanie.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×