Życie nad wodospadem Iguacu

Megafalls of the Iguacu, Wielka Brytania 2005

Park Narodowy Iquacu, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, przegrywa walkę z cywilizacją. Jest skromnym skrawkiem deszczowego lasu porastającego ongiś atlantyckie wybrzeże Brazylii.

  • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Życie nad wodospadem Iguacu w telewizji

ZwińRozwiń
  • Środa 17.02.2010 11:25

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

120 milionów lat temu rozpadł się prakontynent Pangea. Jego części rozpłynęły się w różne strony po morzu magmy, tworząc między innymi Amerykę Południową. Z twardniejącej magmy powstały na atlantyckim brzegu potężne bloki bazaltu. Nurty Iguacu nie zdołały wyciąć w nim koryta. Rzeka rzuciła się w dół z urwiska, tworząc wodospad o wysokości ponad osiemdziesięciu metrów i szerokości dwóch i pół kilometra. Choć Park Narodowy Iquacu jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, przegrywa walkę ze współczesną cywilizacją.

Wedle indiańskiej legendy nad brzegiem oceanu żyła ongiś Naipi, córka plemiennego wodza tak piękna, że nurty rzeki Iguacu zamierały, by ją podziwiać. Dziewczynę pokochał dzielny wojownik Taroba i zdobył jej serce. Ale bezwzględny ojciec Naipi postanowił złożyć córkę w ofierze bóstwu M'Boi. W wigilię krwawej ceremonii zakochana para skryła się w dżungli. Niestety, nie umknęła pogoni rozwścieczonego bożka. M'Boi sprawił, że rzeczne wody zaczęły wrzeć, a pod nogami uciekinierów otwarła się przepaść. Po śmierci kochanków powstał w tym miejscu potężny wodospad. W jego spienionych wodach dusze Naipi i Taroby żyją do dziś... Nauka przenosi narodziny tego cudu natury w jeszcze odleglejsze czasy. 120 milionów lat temu rozpadł się prakontynent Pangea. Jego ogromne ćwierci rozpłynęły się w różne strony po morzu magmy tworząc, między innymi, Amerykę Południową. Z twardniejącej magmy powstały na atlantyckim brzegu lądu, na granicy współczesnych państw Brazylii i Argentyny, potężne bloki bazaltu. Bazalt to supertwardy materiał, opierający się erozji. Nurty rzeki Iguacu nie zdołały wyciąć w nim koryta. Dlatego rzeka rzuciła się w dół z urwiska, tworząc imponujący wodospad wysoki na ponad osiemdziesiąt metrów i szeroki na dwa i pół kilometra. Słynna Niagara to młodsza siostra południowoamerykańskiego olbrzyma! Niestety, wspaniałe dzieło natury, imponujące świadectwo potęgi wody i różnorodności świata przyrody, które przetrwało tysiące tysiącleci, jest zagrożone. Choć wpisane na listę dziedzictwa światowego, przegrywa nierówną walkę ze współczesną cywilizacją. Park Narodowy Iquacu jest dziś tylko skromnym skrawkiem deszczowego lasu porastającego ongiś całe atlantyckie wybrzeże Brazylii. Buszują w nim, mimo patroli strażników, liczni kłusownicy polujący na rzadkie gatunki zwierząt. Co gorsza, unikatowe środowisko trują zanieczyszczenia spływające do wód gruntowych z okolicznych pól. Angielscy dokumentaliści przedstawiają w swym filmie fascynujący świat Iguacu. W spowitym mgiełką lesie otaczającym wodospady bytuje wiele stworzeń.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×