Żydzi w Powstaniu Warszawskim

Żydzi w Powstaniu Warszawskim, Polska 2004

Dokument poruszający kwestię udziału Żydów w powstaniu warszawskim w 1944 r. W filmie wypowiedzą się uczestnicy walk oraz historycy.

 • Czas trwania: 57 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Anna Ferens, Anna Kowalewska-Onaszkiewicz

Żydzi w Powstaniu Warszawskim w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Anna Ferens Autor
 • Anna Kowalewska-Onaszkiewicz Autor
 • Anna Ferens Reżyseria
 • Anna Kowalewska-Onaszkiewicz Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

2 sierpnia 1944 r. żołnierze walczącego na Woli batalionu "Zośka" zdobyli dwa niemieckie czołgi. Pierwszą akcją nowo utworzonego plutonu pancernego pod dowództwem Wacława "Wacka" Micuty był udany szturm na obóz koncentracyjny przy ulicy Gęsiej. Niektórzy z kilkuset uwolnionych Żydów dołączyli do powstańców. Szacuje się, że po zagładzie getta na terenie Warszawy pozostało 7 tys. Polaków żydowskiego pochodzenia. Gdy wybuchło powstanie, wielu z nich postanowiło walczyć z Niemcami. W filmie wypowiedzą się uczestnicy walk oraz historycy.

Drugiego dnia powstania warszawskiego, 2 sierpnia 1944 roku, żołnierze walczącego na Woli Batalionu "Zośka" zdobyli dwa niemieckie czołgi. Wysiłkiem mechaników oba wozy udało się uruchomić. Pierwszą akcją nowo utworzonego plutonu pancernego pod dowództwem Wacława Micuty "Wacka" był szturm na obóz koncentracyjny znajdujący się przy ulicy Gęsiej. Z pomocą czołgu przy minimalnych stratach powstańczych cel ataku, tzw. Gęsiówka, został opanowany. "Wacek" tak wspomina chwilę, gdy umilkły strzały: "Zobaczyłem ludzi w pasiakach. I podszedłem, aby zobaczyć. I tam też taki dowódca, który wystąpił, i bardzo poprawną polszczyzną i językiem wojskowym dał komendę: "baczność! na lewo patrz!" i melduje:"Panie poruczniku, melduję batalion żydowski gotowy do boju". Niektórzy z kilkuset uwolnionych wówczas na Gęsiówce Żydów weszli potem w skład pododdziału obsługującego zdobyczne czołgi oraz plutonu kwatermistrzowskiego. Gdy zaś niemieckie okrążenie zaciskało się coraz mocniej wokół batalionu "Zośka", wskazali żołnierzom rozbitego plutonu pancernego drogę kanałami na Mokotów. Szacuje się, że po zagładzie getta na terenie Warszawy pozostało 7 tysięcy Polaków żydowskiego pochodzenia. Gdy nadszedł czas powstania, wielu z nich postanowiło walczyć przeciwko Niemcom. Część z nich szła do boju prosto z kryjówek, inni już wcześniej współpracowali z polskim podziemiem. Bywało, że brali udział w starciach nie pod własnymi, lecz pod zmienionymi nazwiskami. Często walczyli dlatego, że uważali się za Polaków i pragnęli krwawo odpłacić za wyrządzone zło niemieckiemu okupantowi. Bojownicy trafiali do różnych oddziałów, mając nieraz za towarzyszy broni żołnierzy uważających się za endeków. Jedyną formacją żydowską, która walczyła pod własnymi sztandarami, był oddział"Antka". Złożona w części z żołnierzy, którzy przeżyli piekło getta, jednostka biła się dzielnie w okolicach ulicy Mostowej. Temat udziału Żydów w walce w powstaniu warszawskim był dotąd szerzej nieznany. W filmie dokumentalnym poświęconym temu zagadnieniu wypowiadają się bohaterowie odległych wydarzeń, między innymi profesorowie Piotr Słonimski i Jerzy Kłoczkowski, Stanisław Likiernik, Stanisław Aronson, dr Alina Margolis, Wacław"Wacek"Micuta, Edward Kossoy. Obraz podpierają swoimi relacjami uczestnicy dwóch powstań, powstania w getcie i warszawskiego: Marek Edelman, Simcha Rotem i Masza Putermilch. Świadectwa walczących uzupełniają historycy tacy jak Norman Davies i Janusz Marszalec z Instytutu Pamięci Narodowej.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×