Żywe szybowce

That Shouldn't Fly, Wielka Brytania 2011

Film przedstawia zwierzęta zamieszkujące korony drzew malezyjskiego lasu deszczowego. Zdolności przystosowawcze niektórych gatunków pozwalają im egzystować bez schodzenia na ziemię.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Żywe szybowce w telewizji

ZwińRozwiń
  • Czwartek 19.07.2012 16:25

    TVP 2

  • Poniedziałek 26.12.2011 09:35

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Film przedstawia zwierzęta zamieszkujące korony drzew malezyjskiego lasu deszczowego. Dokumentaliści mówią o niezwykłych zdolnościach przystosowawczych, które pozwalają egzystować różnym gatunkom bez schodzenia na ziemię. Wśród opisywanych stworzeń są latające węże, latająca żaba, czyli nogolatka czarnostopa, oraz jaszczurka draco, zwana latającym smokiem. Sfilmowanie zwierząt wymagało użycia najnowocześniejszych technologii oraz zbudowania w koronach drzew specjalnych platform.

Korony drzew lasu deszczowego w południowo - wschodniej Azji kołyszą się setki metrów nad ziemią i kryją wiele tajemnic. Przyrodnicy wspinają się tam, by za pomocą najnowszych osiągnięć technologii zbadać to niezwykłe środowisko. W sklepieniach lasu deszczowego żyją bowiem gatunki, które, aby przeżyć, muszą naginać prawa natury. Latające węże, nazywane niekiedy "żywymi szybowcami" to gatunek wciąż wymykający się badaczom. Takiego węża bardzo trudno zaobserwować, a jego widok podobno przynosi pecha. Naukowców wciąż nurtuje pytanie, jak wąż może latać? Być może problem ten ma wymiar wręcz metafizyczny. Prawdopodobnie wąż w czasie lotu zmienia swą postać. Przyrodnicy liczą, że badania, które prowadzą, pozwolą odkryć naturę tej tajemniczej przemiany. W filmie obserwujemy eksperyment przeprowadzony przez prof. Jake'a Sochę. Eksperyment polega na tym, że wąż skacze, wzbija się do lotu, a prof. Socha wraz z ekipą wyposażoną w sześć kamer filmuje to. Żeby to jednak zrobić, trzeba się znaleźć na wysokości czubków drzew i dosłownie upolować skaczącego i szybującego węża. Na zwolnionych kadrach widzimy, jak wąż układa ciało w kształcie litery J. Głowę ma wysuniętą do przodu, więc patrzy przed siebie. Przyspiesza i odrywa się od gałęzi. Specjalna kamera rejestruje każdy ruch węża, każdy jego skok. Oglądając w zwolnionym tempie zarejestrowany materiał, możemy zaobserwować niezwykłe przeobrażenie zwierzęcia. Widzimy, jak wąż przybiera płaski kształt, a kiedy staje się płaski, jego serce wystaje przez skórę. Widać pod spodem wybrzuszenie. Tak jak kobra tworzy swój kaptur, tak i ten wąż przesuwa żebra, rozciąga skórę, zmieniając się w płaską wstęgę. Mając płaski kształt, w czasie skoku wąż wykorzystuje pęd powietrza, by się unieść do góry jak na skrzydłach. Warto obejrzeć ten niezwykły film, bo widok szybującego węża jest niesamowity. W trakcie lotu wąż przechyla się jak samolot, demonstrując niezwykłą zdolność manewrowania.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×