"13 posterunek" - sitcom, który rozśmieszał całą Polskę! [GALERIA]

Druga połowa lat 90. XX wieku należała do "13 posterunku" - sitcomu Macieja Ślesickiego, który stał się fenomenem. Widzowie pokochali go na tyle, że wkrótce powstała druga seria. Pamiętacie Cezarego i spółkę?

Multimedia

Sitcom w reżyserii Macieja Ślesickiego, "13 posterunek" powstawał w latach 1997–1998. Drugą serię ("13 posterunek 2") emitowano w roku 2000. Losy załogi 13. posterunku śledziła cała Polska jeszcze długo po premierowej emisji. Kultowe dialogi, niekonwencjonalne sceny i świetni aktorzy - to główna siła tego serialu. W obsadzie znaleźli się bowiem m.in. będący wtedy u szczytu sławy Cezary Pazura, Marek Perepeczko, Piotr Zelt, Agnieszka Włodarczyk, Aleksandra Woźniak, Dorota Chotecka i Ewa Szykulska. W każdym trwającym ok. 25 minut odcinku działy się rzeczy, których nikt z nas nie chciałby doświadczyć w prawdziwym życiu. Być może właśnie dlatego rozśmieszały nas do łez.

Miejsce akcji - posterunek policji

Akcja serialu rozgrywa się na warszawskim posterunku, który znajduje się w pobliżu torów kolejowych. Nie jest to jednak zwykły posterunek. Oprócz podstawowego wyposażenia, znajduje się tu np. stół bilardowy. W jednej z cel pomieszkuje bezdomny, a do schronu policjanci wrzucają rzeczy, których nie chcą sprzątać, np. "świerszczyki" lub wódkę. W magazynie policjanci trzymają m.in. wózek inwalidzki, który może przydać się w każdej chwili. W gabinecie komendanta, na biurku stoi fotografia jego ukochanego psa - Pershinga. Od czasu do czasu jeden z posterunkowych ukrywa tu też swoją narzeczoną - prostytutkę.

Bohaterowie "13 posterunku"

Już w pierwszym docinku poznajemy główną postać - Cezary Cezary (Cezary Pazura) dołącza do załogi posterunku, ale przez pomyłkę wszyscy biorą go za nowego komendanta. Chodzą bowiem plotki, że stary (Marek Perepeczko) udaje się na emeryturę. W związku z tym nowy kolega zarządza zmiany na posterunku - m.in. kupuje dla załogi stół bilardowy. Szybko jednak okazuje się, że komendant Władysław Słoik i jego najlepszy przyjaciel - pies Pershing zostają, a Cezary jest jedynie nowym posterunkowym. Czarek początkowo jest w związku z prostytutką Jolą (Dorota Chotecka), z biegiem czasu jego uczucie przechodzi jednak na koleżankę z pracy - długonogą i zakochaną w nim bez pamięci Kasię (Aleksandra Woźniak). W życiu posterunkowego jest także trzecia kobieta - młodsza siostra Agnieszka (Agnieszka Włodarczyk), która ma problem ze zdaniem do następnej klasy, zmienia chłopaków jak rękawiczki i ciągle sprawia problemy. Nie grzeszy też inteligencją.

Na posterunku znajdują się także: Arnie (Piotr Zelt) - postać wzorowana na Arnoldzie Schwarzeneggerze. Uwielbia rozwiązania siłowe, horrory i filmy akcji oraz broń. Wykazuje się wielką siłą i niskim ilorazem inteligencji. Luksus (Paweł Burczyk) twierdzi, że jego pseudonim wziął się od tego, iż jest ekspertem od kobiet; Stępień (Marek Walczewski) to alkoholik, zmagający się z problemami małżeńskimi. Wcześniej pracował w komórce kryminalnej, gdzie był najlepszy ze wszystkich. Jego wada wzroku to minus 70 dioptrii. Jest też daltonistą. Zofia (Ewa Szykulska) jest najbardziej rozsądna z ekipy. Po 8 odcinkach zostaje jednak przeniesiona na inny posterunek, a zastępuje ją... Zofia (Joanna Sienkiewicz). Kobieta darzy nieodwzajemnionym uczuciem komendanta, trzyma pozostałych na dystans. W 2. serii pojawiają się także Rysio (Arkadiusz Jakubik ) i Andżelika (Joanna Jędrejek). W jednej z cel przesiaduje bezdomny Janek (Zbigniew Buczkowski).

CZYTAJ TAKŻE:

ALEKSANDRA WOŹNIAK O KRÓTKICH SPÓDNICZKACH KASI Z "13 POSTERUNKU"
ZAGADKA: KTO ZAGRAŁ ZUZIĘ W "13 POSTERUNKU"?

Kontrole na posterunku przeprowadzają inspektor Pieżchała (Barbara Burska) i inspektor Kot (Andrzej Niemirski) z wydziału kontroli wewnętrznej. Starają się oni uprzykrzyć życie posterunkowym i wyrzucić z policji Czarka, na którego składają liczne raporty. Nieoficjalnie mówi do inspektor Pieżchały "Pieżchałko".

W czasie nagrywania serialu, w gościnnych rolach pojawili się liczni aktorzy, znani z innych produkcji. Byli to m.in. Teresa Lipowska (właścicielka psa Homera), Artur Żmijewski (święty Mikołaj), Bartosz Obuchowicz (pianista Fryderyk), Zbigniew Zamachowski (dróżnik), Radosław Pazura (bilardzista, komentator radiowy, Marek Bączek), Beata Tyszkiewicz (kobieta w jury Miss Policji), Olaf Lubaszenko (pijany scenarzysta), Bogusław Linda (znany aktor), Jarosław Boberek (gej zgłaszający gwałt, redaktor kwartalnika "Kocham Pana!"), Stanisław Mikulski (nauczyciel historii), Małgorzata Pieczyńska (cyganka), Witold Pyrkosz (aktor ze sklerozą) czy Klaudia Halejcio (Zuzia - dziewczynka z przedszkola).

Kultowe cytaty

Wiele z dialogów między bohaterami "13 posterunku" zyskało już miano kultowych. Oto kilka z nich:

Kobieta: To taka głupia sprawa...
Stępień: Mąż panią zgwałcił?
Kobieta: Nie, ja nie mam męża.
Stępień: No to go nie złapiemy.

Inspektor Pierzchała: Inspektor Pierzchała, a to podinspektor Kot, Wydział Kontroli Wewnętrznej!
Podinspektor Kot: Przyszliśmy na kontrolę.
Inspektor Pierzchała: Oni to wiedzą, Kocie.

Stępień: To straszne, że człowiek w moim wieku nie może nawet zrobić "puk, puk".
Zofia Zoficka: Może. Tylko musi uważać, żeby nie umarł.

Agnieszka: Dlaczego ty dostałeś medal, a ja kwiaty?
Czarek: Przecież go nie trafiłaś.
Agnieszka: No to powinni odznaczyć lampę.

Pierre: Jestem Pierre Dzący.
Zdzisławska: To niech pan sobie kupi węgiel.

Pierre: Co znaczy "spadajcie"?
Czarek: To samo, co "do widzenia".

Kasia: Zamiast mózgu czarna dziura – to Jola Wiewióra!
Jola: Kaśka, Kaśka, ty stara dziewico!
Kasia: Dziewico?! Nie rymuje się!
Jola: Bo to biały wiersz.

Komentarze

Skomentuj
 • Artur (gość)

  A czy ktoś z was wie czy ten serial miał premierę za granicą?

  23.10.2016 22:31
 • Jerzy (gość)

  Najlepsze seriale komediowe to: 1 miejsce: Ranczo-10/10 2 miejsce: Miodowe Lata-10/10 3 miejsce: Alternatywy 4- 9/10 4 miejsce: Kariera Nikodema Dyzmy-9/10 5 miejsce: Zmiennicy- 9/10 6 miejsce: 13 posterunek(2 sezon)-9/10 7 miejsce: 13 posterunek-8/10 8 miejsce: sponge Bob Kanciastoporty- 8/10 9 miejsce: Pingwiny z Madagaskaru- 7/10 10 miejsce: Ludzie Chudego- 6-7/10 11 miejsce: Tygrysy Europy- 6/10 12 miejsce: Ja to mam szczęście-6/10

  11.08.2016 01:49
 • Jerzy (gość)

  2 sezon jest lepszy od pierwszego. Nie uważam, że 1 sezon jest zły, ale jest w nim trochę żenujących odcinków. A 2 sezon jest bardzo dobry, wręcz rewelacyjny, jedyny odcinek, który mi się nie podobał z tego sezonu to gej i syn i ojcowie. 1 sezon oceniam na 8/10, a 2 sezon na 9/10. Najbardziej śmieszy mnie w 13 posterunku miłość komendanta do psa i głupota Arniego. Pierre dzący też potrafi rozbawić. Albo, gdy inspektor Kot i Pierzchała przychodzą, zawsze wtedy są śmieszne sytuacje, jednak, jeśli chodzi o sitcomy to o wiele lepsze są Miodowe Lata, które uwielbiam, a Cezary Żak i Artur Barciś to najlepsi polscy aktorzy, którzy rozbawiają mnie do łez w Ranczu i właśnie w Miodowych Latach. Serial Miodowe Lata i Ranczo oceniam na 10/10, bo to 2 najlepsze polskie seriale, a 13 posterunek oceniam na 8/10, bo ja ten serial też bardzo lubię, z tego powodu, że też jest z czego się pośmiać.

  11.08.2016 01:46
 • łukasz (gość)

  Świetny serial oddający specyfikę tamtych lat. Pierwszy odcinek wyemitowano 1 września 1998 roku, czyli siłą rzeczy wielu będzie się kojarzył z latami szkolnymi, co potęguje pozytywny sentymentalizm:). W ubiegłym roku obejrzałem odcinek nawiązujący do powodzi tysiąclecia (tytułu nie pamiętam), i pierwszy raz od dawien dawna wróciły do mnie wspomnienia związane z tym tragicznym wydarzeniem, mimo że miałem wtedy 7 lat, i za bardzo nie zdawałem sobie sprawy z zagrożenia stojąc po pas w wodzie, to mimo wszystko, tamte lata wspominam bardzo fajnie, a serial 13 Posterunek na chwilę tamte wspomnienia przywrócił :) Ja nie zgadzam się z przedmówcą, i uważam że pierwsza seria była fajniejsza, chociaż to subiektywna opinia - ale odcinek z szalonym Pershingiem wymiatał, oczywiście z perspektywy 10-latka :)

  18.07.2016 16:31
 • Jerzy (gość)

  2 sezon 13 posterunku jest lepszy od pierwszego. Ma bardziej ostrzejszy humor i śmieszniejszy. Sceny komendanta z pershingiem są bardzo zabawne, i tych scen w tej drugiej serii było więcej. Pierredzący również wymiata w tym serialu. Nie jestem fanem Cezarego Pazury, ale w tym serialu mi nie przeszkada. Bardzo dobry polski sitcom, w którym można się pośmiać, jest jednym z pierwych sitcomów wyprodukowanych w naszej rodzinnej telewizji, jednak, jeśli chodzi o sitcomy to o wiele lepsze są Miodowe Lata, które uwielbiam, a Cezary Żak i Artur Barciś to najlepsi polscy aktorzy, którzy rozbawiają mnie do łez w Ranczu i właśnie w Miodowych Latach. Serial Miodowe Lata i Ranczo oceniam na 10/10, bo to 2 najlepsze polskie seriale, a 13 posterunek oceniam na 8/10, bo ja ten serial też bardzo lubię, z tego powodu, że też jest z czego się pośmiać.

  18.07.2016 13:36

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×