"Czterej pancerni i pies". Wiesław Gołas nie żyje. Wybitny aktor miał 90 lat

Kolejne fatalne wieści z aktorskiego świata. Nie żyje Wiesław Gołas, którego widzowie znają z wielu filmów i seriali, z kultowym "Czterej pancerni i pies" na czele. Wybitny aktor miał 90 lat.

Multimedia

Wiesław Gołas nie żyje. Wybitny aktor miał 90 lat

Wiesław Gołas nie żyje. Miał 90 lat. Od dłuższego czasu borykał się z problemami zdrowotnymi. Kilka miesięcy temu przeszedł udar, a kilka dni temu miał wylew. Po tym trafił do szpitala, gdzie niestety zmarł. Informację o jego śmierci potwierdziła córka, Agnieszka Gołas.

Wiesław Gołas był jednym z najwybitniejszych i jednocześnie najbardziej charakterystycznych polskich aktorów. Urodził się 9 października 1930 roku w Kielcach. W czasie II wojny światowej należał do Szarych Szeregów, gdzie przybrał pseudonim Wilk. Uczestniczył w akcjach zdobywania broni, a także w rozstrzelaniu konfidenta. W 1944 roku został aresztowany przez Gestapo.

Widzowie pokochali go za rolę Grigorija! Dziś Włodzimierz Press ma 83 lata i zachwyca formą!Zobacz więcej

Po wojnie zaczął studia w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, kierowanej przez Aleksandra Zelwerowicza, które ukończył w 1954 roku. Następnie zadebiutował w teatrze, jednak największą popularność przyniosła mu działalność filmowa i telewizyjna. Był współtwórcą Kabaretu Koń, członkiem Kabaretu Starszych Panów, członkiem Kabaretu Dudek oraz wykonawcą słynnej piosenki "W Polskę idziemy" autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego.

Przed kamerą zadebiutował jeszcze w 1954 roku, gdy zagrał małą rólkę niemieckiego żandarma w filmie "Pokolenie". Później przyszedł czas na głośniejsze produkcje, jak m.in. "Szkice węglem", "Dezerter", "Mąż swojej żony", "Żona dla Australijczyka", "Rękopis znaleziony w Saragossie" czy w końcu "Kapitan Sowa na tropie", gdzie zagrał tytułową rolę. Następnie przyszedł czas m.in. na "Lalkę", serial "Czterej pancerni i pies", "Dzięcioła". serial "Droga", "Nie ma róży bez ognia", "Klincz" czy "Alternatywy 4".

"Kapitan Sowa na tropie", czyli pierwszy polski serial kryminalny! Od tego wszystko się zaczęło!Zobacz więcej

Ostatnią produkcją, w jakiej zagrał Wiesław Gołas, jest spektakl telewizyjny "Przygody Sindbada żeglarza" z 2008 roku. W 2020 roku Gołas został uhonorowany Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×