Jerzy Urban nie żyje. Miał 89 lat

Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza", powołując się na Małgorzatę Daniszewską, nie żyje Jerzy Urban. Miał 89 lat.

Multimedia

Jerzy Urban nie żyje. Miał 89 lat

Nie żyje Jerzy Urban. Miał 89 lat. Informację o jego śmierci przekazał w sieci tygodnik "NIE". Informację tę potwierdziła żona Jerzego Urbana, Małgorzata Daniszewska w "Gazecie Wyborczej".

Jerzy Urban był dziennikarzem, publicystą, politykiem i byłym rzecznikiem rządu PRL. Urodził się 3 sierpnia 1933 w Łodzi jako Jerzy Urbach. Pochodził z inteligenckiej, zasymilowanej rodziny żydowskiej, związanej ze środowiskiem robotniczym Łodzi. Właśnie tam spędził swoje wczesne dzieciństwo.

Jerzy Urban wspomina katastrofę w elektrowni w Czarnobylu. Jak bardzo serial HBO mija się z prawdą?Zobacz więcej

Karierę dziennikarską rozpoczął w 1951 w czasopiśmie Nowa Wieś". Następnie był związany z takimi tytułami jak "Po prostu" czy "Polityka", gdzie miał zakaz publikowania tekstów pod swoim nazwiskiem.

Deklarował się jako przeciwnik ruchu "Solidarności". W latach 1981–1989 był rzecznikiem prasowym rządu PRL i przez wielu był uważany za jednego z największych propagandzistów radzieckiego reżimu w Polsce.

W latach 1990–1999 był członkiem Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. Od 1999 do 2004 należał do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 1990 roku założył tygodnik "NIE", którego był redaktorem naczelnym aż do śmierci. W XXI wieku zaistniał w świadomości opinii publicznej głównie jako skandalista; w stroju biskupa pojawił się w jednym z polsatowskich programów, a do tego prowadził własny kanał na YouTube, gdzie w prześmiewczy sposób odnosił się do rzeczywistości.

Zobacz galerię

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Komentarze

Skomentuj
  • Ella (gość)

    Kotły że smołą już na niego czekają.

    04.10.2022 17:06
  • Lucufer (gość)

    Czekałem od dawna.

    03.10.2022 20:54

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×