"Sami swoi". Sylwester Chęciński nie żyje. Autor kultowej trylogii o Kargulu i Pawlaku miał 91 lat

Fatalne wieści dla polskiej kinematografii. Sylwester Chęciński nie żyje. Polskie kino właśnie straciło jednego z najlepszych twórców w historii. Autor kultowej trylogii o Kargulu i Pawlaku miał 91 lat.

Multimedia

Sylwester Chęciński nie żyje!

Sylwester Chęciński nie żyje. Reżyser jednych z najbardziej kultowych filmów w historii polskiego kina, które są z chęcią oglądane przez widzów do dzisiaj, miał 91 lat. O śmierci artysty poinformował jego syn, lekarz Igor Chęciński. Sylwester Chęciński zmarł 8 grudnia 2021 roku we Wrocławiu.

Sylwester Chęciński to jeden z tych twórców, których trudno będzie zapomnieć. Jego filmy zapisały się w historii polskiego kina i właściwie do dzisiaj są uwielbiane przez publiczność. Tutaj szczególnie mowa o trylogii o Kargulu i Pawlaku, która ma już status kultowej. Sylwester Chęciński urodził się 21 maja 1930 roku w miejscowości Susiec k. Tomaszowa Lubelskiego. Wydział Reżyserii PWSF w Łodzi ukończył w 1956 roku.

Filmowy Pawlak był kochany przez miliony Polaków. Jego aktorską karierę przerwała rodzinna tragediaZobacz więcej

Na realizację swojego pierwszego długiego metrażu musiał trochę poczekać. Jego "Historia żółtej ciżemki" swoją premierę miała w 1961 roku. Następnie autor zrealizował "Agnieszkę 46" (1964) oraz "Katastrofę" (1965), aż w 1967 zrobił film "Sami swoi", który do dzisiaj ma status kultowego. Produkcja doczekała się dwóch kontynuacji: "Nie ma mocnych" (1974) oraz "Kochaj, albo rzuć" (1977).

W 1982 roku Sylwester Chęciński zrealizował głośnego i nagradzanego 'Wielkiego Szu", natomiast w 1991 roku podjął się realizacji kontynuacji "Misia" i w ten sposób powstały "Rozmowy kontrolowane". Filmografię reżysera zamyka produkcja "Przybyli ułani", która została zrealizowana w ramach cyklu "Święta polskie" w 2005 roku. W 2017 roku Sylwester Chęciński został uhonorowany Polską Nagrodą Filmową - Orły za osiągnięcia życia.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Igor (gość)

    Niech odpoczywa w pokoju

    09.12.2021 10:06
  • Elźbieta (gość)

    Serdeczne wyrazy głębokiego współczucia

    09.12.2021 10:04

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×