Afrykańska tajna siódemka

Africa's Secret Seven, Wielka Brytania 2003

Na płaskowyżu południowoafrykańskim żyją przedstawiciele siedmiu mało znanych gatunków zwierząt. 24-godzinna obserwacja tych stworzeń pokazuje, jak radzą sobie w trudnych sytuacjach.

 • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Afrykańska tajna siódemka w telewizji

ZwińRozwiń
 • Poniedziałek 17.10.2005 13:15

  TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Na płaskowyżu południowoafrykańskim żyją przedstawiciele siedmiu mało znanych gatunków zwierząt - kot nubijski, o błyskawicznym refleksie, cyweta afrykańska, posiadająca idealnie maskującą szatę, łuskowiec - silnie opancerzony pangolin olbrzymi, mrównik, specjalista od prac ziemnych, jeżozwierz - mistrz obrony, żeneta, zręczny drapieżnik, i serwal, świetny łowca. Mają wyostrzone zmysły, niewielkie rozmiary, posiadają rzadkie umiejętności. 24-godzinna obserwacja tych stworzeń pokazuje, jak radzą sobie w trudnych sytuacjach.

Tajemniczy tytuł filmu nawiązuje do mało znanych gatunków zwierząt żyjących w najdzikszym zakątku Afryki i borykających się z różnymi problemami. Poznamy ich tajemnice, dowiemy się o ich bardzo skrytym trybie życia, będziemy przez pełną dobę towarzyszyć tym stworzeniom, obserwując jak sobie radzą w swoim trudnym świecie. W rezerwacie Thornybush na południowoafrykańskim płaskowyżu zapada wieczór. Mieszkańcy koron drzew szykują się do snu. W mroku, spod traw i korzeni wyłaniają się nocne marki, wśród których są przedstawiciele siedmiu gatunków najbardziej skrytych zwierząt Afryki - kot nubijski, przebiegły, dziki o błyskawicznym refleksie; cyweta afrykańska o idealnie maskującej szacie; łuskowiec - pangolin olbrzymi, charakteryzujący się silnym opancerzeniem; mrównik, specjalista od prac ziemnych, dostarczyciel nor i kryjówek dla wielu innych mieszkańców sawanny; jeżozwierz, mistrz obrony, jego ostre kolce powodują trudno gojące się rany; żeneta, szybki i zręczny drapieżnik, wspinający się doskonale na drzewa i wreszcie serwal, obdarzony wdziękiem, najlepszy łowca z całej siódemki. Tworzą elitarne towarzystwo. Charakteryzują się wyostrzonymi zmysłami, niewielkimi rozmiarami, rzadkimi umiejętnościami. Wyjątkowe zdolności pozwalają im na przetrwanie i ochronę przed grasującymi tu dwoma najgroźniejszymi drapieżnikami: panterą i lwem. Dwudziestoczterogodzinną obserwację brytyjscy dokumentaliści rozpoczynają o północy. Nocą mrównik oddaje się czynności, która zajmuje mu najwięcej czasu: żerowaniu. Nie widzi dobrze w ciemnościach, ale za to może całkowicie polegać na swoim węchu. Potrafi zlokalizować kolonię termitów ukrytą pod ziemią na głębokości 30 centymetrów. Kieruje się nie tylko zapachem, ale lekkimi drganiami wywoływanymi przez owady. Dzięki mocnym pazurom, które doskonale nadają się do kopania po paru sekundach termitowa spiżarnia stoi dla mrównika otworem. W sprzyjających warunkach w ciągu jednej nocy może się dobrać do 30 termitier i mrowisk.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×