Belfast - mury wstydu

BELFAST, the Walls of Shame, Francja 2019

Belfast wciąż jest podzielony murem, który powstał w latach 60. XX w. Jest on symbolem niechęci i wrogości między dwiema społecznościami - katolicką i protestancką. Mury miasta opowiadają własną historię.

  • Czas trwania: 51 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Sylvie Garat

Belfast - mury wstydu w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Sylvie Garat Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Belfast wciąż jest podzielony murem, który powstał w latach 60. XX w. Jest on symbolem niechęci i wrogości między dwiema społecznościami - katolicką i protestancką. Mury miasta opowiadają własną historię. Pomimo porozumienia wielkopiątkowego z 1998 r. konflikt w Irlandii Północnej się nie skończył. Ściany budynków są pokryte hasłami, grafikami i wymownymi rysunkami. Mieszkańców wciąż czeka długa i trudna droga do pokoju.

Film dokumentalny opowiadający o Belfaście, w którym wciąż stoi mur. Powstał w latach 60. , aby rozdzielić ludzi. Jest symbolem niechęci i wrogości między społecznością katolicką, nacjonalistyczną, republikańską, protestancką, unionistyczną i lojalistyczną, potomkami długoletnich, gwałtownych konfliktów, które głęboko ukształtowały Północną Irlandię. Pomimo Porozumienia Wielkopiątkowego z 1998 roku, ściany budynków w Belfaście zachowały swoją symboliczną moc i są pokryte mnóstwem haseł, grafik i wymownych rysunków. Mury opowiadają własną historię. Nie znajdziesz jej w podręcznikach. Nie jest to też historia prezentowana przez zwycięzcę lub zwyciężonego. Mieszkańcy miasta są dumni i nie mają zamiaru poddać się komukolwiek. Pokój nadchodzi powoli. Słowa Williama Butlera Yeatsa odbijają się echem od murów Belfastu - miasta poturbowanego przez konflikt w Irlandii Północnej. Wojna się skończyła, ale mury wstydu wciąż stoją. Te widzialne i te niewidzialne. Film podąża za symbolicznymi bliznami tego irlandzkiego konfliktu. Spotkamy ludzi, których życie zostało ukształtowane przez tę separację i strach. Mieszkańców wciąż czeka długa i trudna droga. Wystarczy iskra, by konflikt przeniósł się do innej części miasta i wszystko wróciło do punktu wyjścia. Teraz Brexit niszczy Wielką Brytanię. Robi to, czego nie dała rady zrobić IRA. Europejczycy nawet nie wiedzą, jacy są szczęśliwi, że się pozbyli Brytyjczyków, których Irlandczycy nie mogą się pozbyć. Zakończenie konfliktu zbrojnego nie rozwiązało wszystkich problemów. Mury wciąż przypominają, że człowiek znajdujący się po drugiej stronie jest wrogiem. Film dokumentalny,

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×