Oni zrywali żelazną kurtynę - Rumunia. Człowiek, który oskarżał Ceausescu

The Iron Curtain Tearing Down. Rumänien Der Ankläger Ceausescu, Francja 2008

Autorzy filmu przypominają grudniową rewolucję w Rumunii oraz wydarzenia, które poprzedziły proces i egzekucję dyktatora Nicolae Ceausescu i jego żony Eleny.

  • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Oni zrywali żelazną kurtynę - Rumunia. Człowiek, który oskarżał Ceausescu w telewizji

ZwińRozwiń
  • Wtorek 24.05.2011 00:35 Odcinek 2

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

W 1989 r. Dan Voinea jako młody, niedoświadczony prokurator miał być oskarżycielem w procesie przeciwko rumuńskiemu dyktatorowi Nicolae Ceausescu i jego żonie Elenie. Odczytujący akt oskarżenia prawnik sądził, że będzie przeprowadzone szczegółowe postępowanie dowodowe, które zajmie wiele dni. Nikt mu nie powiedział, że oskarżeni zostaną zastrzeleni tego samego dnia. Szczegóły i kulisy tamtej sprawy do dzisiaj nie zostały ujawnione. Po latach Dan Voinea wraca na miejsce procesu.

Kolejny odcinek serii poświęconej ludziom, których nazwiska zapisały się w historii obalania żelaznej kurtyny. W historii Rumunii takim człowiekiem stał się Dan Voinea. W 1989 roku jako młody, niedoświadczony prokurator stanął przed najtrudniejszym zadaniem w życiu: miał oskarżać w procesie przeciwko rumuńskiemu dyktatorowi Nicolae Ceauescu i jego żonie Elenie. Po latach wraca na miejsce procesu. Autorzy filmu przypominają grudniową rewolucję i ucieczkę dyktatora helikopterem z dachu Komitetu Centralnego, a więc wydarzenia, które bezpośrednio poprzedziły proces i egzekucję Ceauescu. W wigilię Bożego Narodzenia nowe władze podjęły decyzję o zorganizowaniu procesu małżonkom Ceauescu. Miał się on odbyć w garnizonie Targoviste, położonym niedaleko stolicy, gdzie oboje byli przetrzymywani. Oskarżenie miał reprezentować młody i niedoświadczony prokurator wojskowy Dan Voinea. W ciągu kilku godzin razem z kolegami przygotował główne punkty oskarżenia: wielokrotne zabójstwo, doprowadzenie kraju do ruiny, fatalna opieka medyczna dla narodu. Wszyscy uczestnicy procesu zostali przewiezieni na prowincję. W ciągu jednego dnia zwołano sąd doraźny. Kluczową postacią był generał Stanculescu, który najpierw zorganizował ucieczkę małżonków helikopterem, a potem ten proces. Oboje małżonkowie protestowali, gdy związywano im ręce. Proces był filmowany przez specjalnie sprowadzonego operatora państwowej telewizji. Odczytujący akt oskarżenia Dan Voinea sądził, że będzie przeprowadzone szczegółowe postępowanie dowodowe, które zajmie wiele dni procesowych. Początkowo małżonkowie nie traktowali procesu poważnie. Może dlatego, że był na nim obecny ich zaufany współpracownik - generał Stanculescu. Dan Voinea żądał kary śmierci. Nikt mu jednak nie powiedział, że zostaną zastrzeleni jeszcze tego samego dnia. Później dowiedział się, że ta decyzja została podjęta przez nowe władze jeszcze przed rozpoczęciem procesu, a odbyło się to w jednej z toalet budynku Ministerstwa Obrony Narodowej, żeby nikt nie mógł ich podsłuchać.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×