Prasa donosi

Budownictwo w II RP, Polska 2022

W okresie międzywojennym brak mieszkań najbardziej odczuwalny był w dynamicznie rozwijających się miastach. W kolejnym odcinku serii będzie mowa o tym, jak rząd i samorządy starały się rozwiązać ten problem.

  • Czas trwania: 5 minut, Gatunek: Felieton

Prasa donosi w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Magdalena Majewska Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

W okresie międzywojennym brak mieszkań najbardziej odczuwany był w dynamicznie rozwijających się miastach. W kolejnym odcinku serii "Prasa donosi" opowiemy, jak rząd i samorządy starały się rozwiązać ten problem.

"Prasa donosi" to cykl krótkich programów filmowych. Ich celem jest przedstawienie II Rzeczpospolitej z perspektywy codziennej prasy, która ukazywała się w Polsce, w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zakres tematyczny jest bardzo szeroki i narzucają go artykuły, które ukazywały się w prasie. Zawsze bardzo uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja, wojna o granice po zakończeniu I wojny światowej, wojna polsko - bolszewicka, świętowanie pierwszych rocznic odzyskania niepodległości, walka z analfabetyzmem, brakiem mieszkań, ale też codzienne wydarzenia, którymi żyły polskie miasta. W odcinku: ILUSTROWANA REPUBLIKA, Łódź, 4 marca 1926 donosi: Budowa kanalizacji zacznie się od konferencji - nakonferencji tej zostaną ustalone warunki pracy i płacy robotników zatrudnionych przy budowie kanalizacji. Zdenerwowany przemysłowiec podarł protokół inspektora pracy i został za to skazany na 3 dni aresztu. Inspektor pracy, uważając to za obrazę, skierował sprawę do sądu i sąd pokoju skazał przemysłowca na 3 dni aresztu. Restauratorzy nie godzą się na kompromis, trwając uparcie przy swoich postulatach. Inspektor pracy uznał słuszność stanowiska kelnerów. Strajk kelnerów dotyczył wysokości procentu wypłacanego przez restauratorów. Majstrowie podpisali deklarację, że mogą być wydaleni bez wymówienia. Ci, którzy nie podpisali tej deklaracji, zostali zwolnieni z widzewskiej Manufaktury. Nawet Ci, z 40 - letnim stażem. Komentarz historyka - prawo pracy, prawa pracownika - jak rozwiązywano te problemy w latach 20.?

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

    Ocena społeczności: - Głosów: 0

    Hity dnia

    Wszystkie hity »

    Logowanie

    Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

    ×