Studio reportażu

W służbie Bogu i bliźnim, Polska

Przy wykorzystaniu zdjęć archiwalnych WOT autorka reportażu ukazuje nam, jak warszawiacy spędzali czas od zapustów do wielkanocnego poniedziałku, od przełomu lat 50. aż do czasów obecnych.

  • Czas trwania: 20 minut, Gatunek: Cykl reportaży

Studio reportażu w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Bożena Świerż Montaż
  • Grzegorz Drabkowski Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

W programie przebieg święta 3 Maja w okresie II Rzeczypospolitej, w latach II wojny światowej i w okresie powojennym. W szczegolności uwzględniono obchody w latach: 1923 (połączone z odsłonięciem Pomnika Poniatowskiego), 1939, 1940, 1941, 1945, 1946, 1966oraz w latach 80 - tych i w roku 1991. Wykorzystano materiały ze zbiorów Archiwum WFDiF.

Reportaż dokumentalny "W służbie Bogu i bliźnim (Matka Matylda)" to pierwsza filmowa opowieść o niezwykłej kobiecie siostrze Matyldzie Getter - twórczyni sieci sierocińców - internatów dla dzieci i młodzieży w okresie II Rzeczypospolitej, zakonnicy która stworzyła prawdziwą siatkę przerzutu Żydów uratowanych z Getta, a także poszukiwanych przez Niemców Akowców. To do niej trafiła większość dzieci wyciągniętych z Getta przez Irenę Sendlerową; notuje się, że siostry pod jej kierownictwem uratowały ponad 750 dzieci. Niektóre źródła w tym Sendlerowa podawały, że uratowanych było ponad 2000.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×