Jak zostać strażakiem zawodowym lub ochotnikiem? Tyle zarobisz w tym trudnym zawodzie. Czym różni się OSP od PSP?

Justyna Madan
Justyna Madan
Strażak to jeden z trudniejszych, ale też najbardziej szanowanych zawodów. Ile można zarobić w tej pracy?
Strażak to jeden z trudniejszych, ale też najbardziej szanowanych zawodów. Ile można zarobić w tej pracy? 123rf
W rankingu najbardziej szanowanych przez Polaków zawodów w zeszłym roku na podium stanął strażak. Rok wcześniej i dwa lata wstecz również. Nic dziwnego. To trudny i wymagający zawód, który wiąże się z ochroną życia i zdrowia, ale związany jest też z ryzykiem, chociażby podczas gaszenia niebezpiecznych pożarów. Czy tak trudna praca jest odpowiednio wynagradzana? Jak zostać strażakiem i ile można na tym zarobić?

Spis treści

Chociaż kojarzy nam się przede wszystkim z gaszeniem pożarów, tak naprawdę strażak ma o wiele więcej zadań do wykonania. Do jego obowiązków należy też pomoc ofiarom wypadków, usuwanie drzew i innych obiektów, które zagrażają infrastrukturze, czynności z ratowaniem życia i zdrowia ludzi i zwierząt, usuwanie skutków wypadków, katastrof budowlanych, czy klęsk żywiołowych, ratownictwo chemiczne, ekologiczne, wodne, czy techniczne. Jest to więc jak widać, cały szereg różnorodnych działań.

Jak zostać strażakiem?

- Technik pożarnictwa to propozycja dla tych, którzy marzą o tym, aby zostać strażakiem. Strażak dawno przestał być tylko fachowcem od gaszenia ognia. To specjalista, który znakomicie zna zasady pierwszej pomocy przedmedycznej. Jest to szczególnie istotne, bowiem strażak jako jeden z pierwszych pojawia się na miejscu wypadków komunikacyjnych – czytamy w artykule Strefy Edukacji.

Aby zostać zawodowym strażakiem, który będzie pracował później w Państwowej Straży Pożarnej należy poszukać szkołę, w której znajdziemy kierunek: technik pożarnik. Oferuje je wiele liceów ogólnokształcących i liceów o profilu mundurowym. Trzyletni program nauczania zawiera wszystkie elementy przeszkolenia, niezbędne do podejmowania działań w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Jednak, aby zostać zawodowym strażakiem, technikum czy klasa pożarnicza w liceum nie wystarczy. W tym przypadku należy ukończyć jedną z trzech szkół aspirantów PSP – w Poznaniu, Częstochowie lub Krakowie. To dwuletnia szkoła policealna, aby się do niej dostać trzeba mieć zdobyte już wykształcenie średnie. Do wyboru jest też Szkoła Główna Służby Pożarniczej (oficerskiej) w Warszawie.

Czy każdy może zostać strażakiem? Nie. Trzeba mieć do tego predyspozycje. Aby dostać się do odpowiedniej szkoły nie można być karanym i konieczna jest zdolność do pełnienia służby. Po przejściu kwalifikacji odbywa się służbę przygotowawczą w wybranej jednostce straży pożarnej. Wszyscy kandydaci przechodzą takie same testy sprawnościowe.

Wśród zdolności wymaganych do tej pracy jest m.in.:

  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy zespołowej,
  • spostrzegawczość, odwaga,
  • szybka ocena ryzyka,
  • sprawność fizyczna,
  • prawo jazdy,
  • umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Inaczej jest w przypadku Ochotniczej Straży Pożarnej. Tutaj wystarczą, jak sama nazwa wskazuje, chęci, ukończone 18 lat i złożona deklaracja chęci przyjęcia w wybranej jednostce OSP. Decyzję o przyjęciu kandydata podejmuje zarząd jednostki. Wówczas odbywa się odpowiednie szkolenie pożarnicze, niekiedy okres próbny i obowiązkowe badania lekarskie.

Czym różni się OSP od PSP?

PSP, czyli Państwowa Straż Pożarna to formacja zawodowa, głównym organem jest komendant główny, który podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. PSP jest na służbie 24 godziny na dobę. Zawodowy strażak otrzymuje stałe, miesięczne wynagrodzenie. Strażacy zawodowi pozostają w stałej gotowości przez całą dobę. Prowadzą działania ratownicze, również na dużą skalę, współpracują z innymi służbami ratowniczymi, odgrywa też dużą rolę w prewencji przeciwpożarowej.

OSP, czyli Ochotnicza Straż Pożarna to organizacja społeczna, która składa się z grupy odpowiednio przeszkolonych ochotników. Mają zapewnione umundurowanie i odpowiedni sprzęt ratowniczy. Działają w oparciu o prawo o stowarzyszeniach i własny statut. OSP działa w każdej gminie i wiejskiej miejscowości. Jest finansowana i organizowana przez społeczność mieszkającą w danym regionie. Strażacy ochotnicy biorą czynny udział w gaszeniu pożarów, akcjach ratowniczych, czy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. Za swoją pracę nie dostają stałego wynagrodzenia, a ekwiwalent, którego wysokość jest zależna od czasu trwania akcji.

Ile zarabia strażak?

Ogłoszeń o naborach do Państwowej Straży Pożarnej należy szukać m.in. na stronie internetowej Komendy Głównej PSP.

- Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 6 330 PLN brutto. Co drugi strażak otrzymuje pensję od 4 980 PLN do 7 560 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych strażaków zarabia poniżej 4 980 PLN brutto. Na zarobki powyżej 7 560 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych strażaków – podaje portal Wynagrodzenia.pl.

Zarobki uzależnione są od stanowiska i stażu pracy. Do kwoty podstawowej doliczane są także premie i dodatki. Miesięczna pensja zwiększa się też wraz z wysługą przepracowanych lat. Ponadto do podstawy wynagrodzenia doliczane jest wynagrodzenie dodatkowe za stopień ryzyka – 5% za I stopień ryzyka, 1- % za II stopień, 15% za III stopień i 20% za IV stopień.

W 2024 roku przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrosło o 1472 zł. Strażak ochotnik otrzymuje maksymalnie 24,88 za godzinę pracy podczas działań ratowniczo-gaśniczych.

- Od dnia 1 marca 2024 r. kwota świadczenia ratowniczego przysługującego strażakom ratownikom ochotniczych straży pożarnych wynosi 258,00 zł – podał w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu