Kim był Andrzej Precigs? Ponad setka ról, polityka i zero skandali. Odszedł otoczony miłością ukochanej rodziny

Magdalena Bohdanowicz
Magdalena Bohdanowicz
Andrzej Precigs nie żyje - ta wieść pogrążyła w żałobie dziesiątki fanów cenionego aktora. Kim był Andrzej Precigs, przez wielu kojarzony jako serialowy ojciec postaci Katarzyny Cichopek w serialu „M jak miłość”? Przybliżamy sylwetkę niezwykłej postaci i prezentujemy wyjątkowe zdjęcia, do których dotarliśmy.

Spis treści

Nocą z 26 na 27 sierpnia Związek Artystów Scen Polskich opublikował w mediach społecznościowych wpis, w którym poinformowano o śmierci Andrzeja Precigsa. Ceniony aktor zmarł w wieku 74 lat.

Choć dla wielu widzów Precigs to przede wszystkim Zbigniew Filarski z serialu „M jak miłość”, to dorobek artystyczny jest znacznie, znacznie bogatszy. Ale po kolei. Andrzej Precigs urodził się 22 sierpnia 1949 roku w Warszawie jako syn księgowej i śpiewaka operowego. Jako młody chłopak pasjonował się sportem - grał w piłkę nożną, siatkówkę i hokeja - zaś jego rodzice skupiali jego uwagę również na sztuce. Zapisany do szkoły muzycznej, Precigs pobierał lekcje fortepianu i skrzypiec, w późniejszym okresie grał nawet na gitarze w zespole bigbitowym, który sam założył.

Życie prywatne Andrzeja Precigsa

Aktor, który ma dziś w dorobku ponad setkę ról, początkowo chciał związać swoje losy z... nauczaniem. Nawet zdał egzaminy na Uniwersytet Warszawski na filologię polską! Jednakże, po pierwszym roku studiów wyjechał do Łodzi i dostał się na Wydział Aktorski PWSFTviT w tym mieście, którego absolwentem został w 1972 roku. Po studiach nastąpiła w jego życiu prawdziwa rewolucja - ożenił się z Katarzyną i wyjechał do Tarnowa. Para doczekała się dwóch córek – Natalii (ur. 1987) i Emilii (ur. 1988).

Wiem, że gdyby nie moja rodzina, to ja nie byłbym w miejscu, w którym teraz jestem. Gdyby życie inaczej się potoczyło, gdyby nie było osób, z którymi jestem cały ten czas, bo to dzięki nim i ja też jakoś istnieję — opowiadał na łamach książki „Srebrne tabu. Przyjaźń, miłość i seks w wieku dojrzałym” przytoczonym m.in. przez VIVA!

Andrzej Precigs: teatr i szklany ekran

Precigs był jednym z tych aktorów, których często można było oglądać na teatralnych deskach. W 1972 r. zadebiutował na scenie Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w sztuce Turoń według Stefana Żeromskiego, wcielając się w rolę Walentego. Z tym teatrem był związany dwa lata. Później grał w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi (1974–1978), Teatrze Reduta 77 (1978–1980), Teatrze Polskim w Warszawie (1981–1982), Teatrze na Targówku (1982–1987) i Teatrze Nowym w Warszawie (1987–1996). Dopiero po tym czasie zadebiutował na szklanym ekranie - epizodyczną rolą w komedii obyczajowej „150 na godzinę” i „Jeszcze słychać śpiew. I rżenie koni…” w 1971 roku. Tym samym otworzył sobie drzwi do kariery, która trwała przez dekady. W późniejszych latach zajął się także reżyserią dubbingu.

Co ciekawe, Precigs ma za sobą także epizod polityczny. W 2006 r. z listy Platformy Obywatelskiej uzyskał mandat radnego gminy Brwinów, cztery lata z powodzeniem ubiegał się o reelekcję.

W galerii poniżej znajdziecie wyjątkowe zdjęcia Andrzeja Precigsa, w tym także archiwalne i kadry z filmów.

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn