„Krakowskie potwory”. Andrzej Chyra kiedyś i dziś. Gra w filmach, serialach, teatrach i bywa reżyserem! Zobacz, jak się zmieniał na przestrzeni lat

Magdalena Bohdanowicz
Magdalena Bohdanowicz
Andrzej Chyra na przestrzeni lat kariery dowiódł, że talentu nie sposób mu odmówić. Wcielał się z powodzeniem w role tragiczne, jak i komiczne, dowodząc, że odnajdzie się na planie filmowym „Komornika”, jak i serialu „Świat według Kiepskich”. Jego talent talent wielokrotnie doceniono. To laureat Orłów i Złotych Lwów, a jego kreacje w filmach nawet wiele lat po premierze nie tracą na mocy. Zobacz, jak przez lata zmieniał się ten ceniony aktor i reżyser. W galerii publikujemy wyjątkowe zdjęcia!

Andrzej Chyra kiedyś i dziś. Tak się zmieniał na przestrzeni lat

Andrzej Chyra urodził się 27 sierpnia 1964 w Gryfowie Śląskim. To ceniony aktor i reżyser, który ma na koncie liczne filmy, seriale i sztuki teatralne. Jego talent wielokrotnie doceniono - ma na koncie dwa Orły i Złote Lwy.

Andrzej Chyra - dzieciństwo, kariera

Chyra liceum kończył w Lublinie. Później obrał kierunek na stolicę Polski - w 1987 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a w 1994 r. ukończył studia na Wydziale Reżyserii tejże uczelni. W latach 90. był drugim reżyserem talk-show „Wieczór z Alicją". Jako aktor debiutował w 1993 r. rolą Benvollo w filmie „Kolejność uczuć” w reż. Radosława Piwowarskiego. Lata później, w styczniu 2013 r., zadebiutował także jako reżyser operowy, reżyserując w Operze Bałtyckiej „Graczy” Szostakowicza-Meyera.

Andrzej Chyra - nagrody, wyróżnienia

Niedługo później, w 19991 r., Chyra na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbierał swoją pierwszą nagrodę - Złotego Lwa. Wyróżnienie otrzymał w kategorii pierwszoplanowa rola męska - wcielił się w Gerarda Nowaka w filmie „Dług” Krzysztofa Krauzego. Ponownie odbierał wyróżnienie w 2005 r. za pierwszoplanową rolę tytułowego „Komornika” w reż. Feliksa Falka oraz w 2013 za rolę w filmie „W imię...” Małgorzaty Szumowskiej.

Za role w filmie „Dług” i „Komornik” Chyra został również uhonorowany Polską Nagrodą Filmową - Orłem. Był do niej niejednokrotnie nominowany - wszystko za sprawą brawurowych kreacji w filmach „Wszyscy jesteśmy Chrystusami" (2006) Marka Koterskiego, „Katyń” (2008) Andrzeja Wajdy, „Wszystko, co kocham” (2011) Jacka Borcucha, „Mowa ptaków” (2020) Xawerego Żuławskiego, „Śniegu już nigdy nie będzie” (2021) Szumowskiej i Michała Englerta oraz „Wszystkie nasze strachy” Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta (2021). Doceniono również jego kreację stworzoną na deskach teatru TR Warszawa, gdzie wcielił się w postać Roya M. Cohna w przedstawieniu „Anioły w Ameryce” Tony’ego Kushnera. Lista wyróżnień na tym jednak się nie kończy. W 2019 r. Andrzej Chyra otrzymał Specjalną Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za całokształt twórczości.

Andrzej Chyra - życie prywatne

Andrzej Chyra przez pewien czas był stałym gościem serwisów plotkarskich, rozpisujących się o jego związku z aktorką Magdaleną Cielecką. Dla niej porzucił swoją żonę, aktorkę i reżyserkę castingową Martę Kownacką. Związek z Cielecką jednak po dekadzie powrotów i rozstań ostatecznie się rozpadł, a aktor związał z Pauliną Jaroszewicz. W 2015 r. para powitała na świecie syna.

Tak zmieniał się Andrzej Chyra. Publikujemy archiwalne zdjęcia

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn