IPT - pasek artykułowy

Niesamowite zjawisko na polskim niebie – zobaczysz je już za kilka dni. Gdzie najlepiej oglądać kosmiczny spektakl?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 7 lat
Podziwianie nocnego nieba kryje w sobie trudną do opisania magię – szczególnie, jeśli kosmos raczy obserwatorów zachwycającymi zjawiskami. Jedno z nich masz szansę zobaczyć na krajowym niebie już bardzo niedługo. Nie potrzebujesz nawet specjalistycznego sprzętu – wystarczą dobra pogoda, odpowiednie miejsce i trochę cierpliwości.

Spis treści

Deszcz meteorów 22 kwietnia – nocą popatrz w niebo

Nadchodzi noc spadających gwiazd. Już niebawem, bo w nocy z 22 na 23 kwietnia (czyli z poniedziałku na wtorek), nad Polską zaobserwujesz niesamowite widowisko. Deszcz meteorów ozdobi wtedy krajowe niebo, a całe wydarzenie będzie widoczne gołym okiem – jeżeli pogoda dopisze, wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce i cierpliwie czekać na kosmiczny pokaz.

Lirydy 22 kwietnia 2018 roku (USA)
Noc spadających gwiazd już niedługo. Jaka będzie pogoda i gdzie podziwiać to zjawisko?

CC BY 2.0Flickr.com / Mike Lewinski / CC BY 2.0

Lirydy 2024. To najstarszy znany rój meteorów

A przynajmniej pierwszy, o którym wspomniano w starożytnych kronikach (nawet 2 tys. lat p.n.e.!). Związane z gwiazdozbiorem Lutni meteory, mimo swojego sędziwego wieku, są bardzo szybkie – poruszają się z prędkością 49 kilometrów na sekundę. Szczyt ich aktywności przypada właśnie na 22 kwietnia – jeżeli masz więc chęć, by zobaczyć coś wspaniałego, lepiej odznacz tę datę w swoim kalendarzu.

Noc spadających gwiazd 2024. Jaka będzie pogoda?

Niestety, aura w Polsce nie będzie sprzyjać podziwianiu meteorów. Wszystko za sprawą prognozowanego zachmurzenia w wielu częściach kraju. Obiecująco zapowiada się jedynie pogoda w Szczecinie, Częstochowie, Trójmieście, Radomiu, Kielcach i Rzeszowie (gdzie w nocy prawdopodobnie pojawią się przejaśnienia).

Gdzie oglądać spadające gwiazdy?

Wszelkiego rodzaju zjawiska astronomiczne najlepiej oglądać w miejscach o niewielkim zanieczyszczeniu świetlnym. Zaplanuj więc wypad za miasto, gdzie źródeł światła jest zdecydowanie mniej. Mogą być to wsie lub parki ciemnego nieba (w Polsce jeden z nich znajdziesz w Bieszczadach). Do poszukiwań odpowiedniego miejsca przyda ci się mapa zanieczyszczenia świetlnego, która wskazuje najbardziej i najmniej oświetlone miejsca na świecie, także w Polsce.

Źródło: meteoprog.com, X.com

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj
StronaPodrozy.pl
!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży