Niespodziewany skutek wojny. Ptaki omijają Ukrainę

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 7 lat
Wojna na Ukrainie wpływa nie tylko na codzienne życie gospodarcze i społeczne. Jak ustalili naukowcy, na konflikt zareagowały także zwierzęta. Orliki grubodziobe zmieniły trasy swoich lotów, by unikać regionów, gdzie toczą się walki.

Spis treści

Wojna na Ukrainie. Ptaki zmieniają trasy migracji

Jak podaje „Guardian”, dane GPS pokazały, że orliki grubodziobe, duże wędrowne ptaki z rodziny jastrzębowiatych zaczęły omijać terytoria, gdzie toczy się wojna, szerokim łukiem. To nie wszystko. Ptaki te ograniczyły z tego powodu postoje na odpoczynek i pożywienie, a niektóre nawet ich zaprzestały.

Naukowcy twierdzą, że orliki musiały poświęcać więcej czasu i prawdopodobnie energii na znajdywanie odpowiedniego miejsca na rozmnażanie.

„To trochę jakby biec maraton, ale bez przerw na uzupełnienie wody, a ponadto na koniec ktoś prosi o to, by uczestnik przebiegł dodatkowe siedem czy osiem mil” – skomentował Charles Russel z Uniwersytetu Wschodniej Anglii, jeden z autorów badania.

Orliki omijają Ukrainę z powodu wojny

Porównano trasy migracji 19 orlików grubodziobych, których tereny lęgowe leżą w południowej Białorusi, a które zawsze latały przez Ukrainę. Samice przylatywały z Grecji, natomiast samce – z terenów wschodniej Afryki. Badanie objęło okres marca i kwietnia 2022, czyli tuż po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę.

Porównano je z trasami przelotów w latach 2018-2021. Wynik jest jednoznaczny – orliki przeleciały średnio o 85 kilometrów więcej w czasie, gdy trwałą już wojna. Jeden z ptaków nadłożył aż niemal 250 kilometrów.

Wynik ten przekłada się na przeciętnie 55 godzin lotu dłużej. Ponadto ptaki przed wojną w 90 procentach robiły sobie przerwy na terytorium Ukrainy, podczas gdy już po rozpoczęciu rosyjskiej agresji robiło to tylko 32 procent z nich.

Wpływ wojny na migracje ptaków

Russell dodał, że takie zmiany w trasach są sporadyczną reakcją na wydarzenia.

„To nie tak, że ptaki sprawdzają wiadomości każdego ranka, by wiedzieć którędy mogą migrować” – powiedział naukowiec.

Podkreślił jednocześnie, że toczący się konflikt może także wpłynąć na reprodukcję gatunku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło: The Guardian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pol
Ach, gdyby tak tusk omijał Polskę....
Wróć na i.pl Portal i.pl