"Osiecka" odcinek 1. Nastoletnia Agnieszka Osiecka odkryje romans swojego ojca? Sprawdź, co się wydarzy!

Kamila Glińska
Kamila Glińska
Fascynująca biografia artystki – jej życie od wczesnej młodości, przypadającej na lata pięćdziesiąte, aż do śmierci w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku – zostanie przedstawiona w trzynastu odcinkach serialu TVP, pt. "Osiecka".

"Osiecka" odcinek 1. w piątek, 25.12.2020 o godz. 20:15 w TVP1! - sprawdź program tv

program tv

Tłem serialu "Osiecka" są artystyczne, obyczajowe oraz polityczne realia tamtych czasów, poczynając od edukacji w komunistycznej szkole przez studia w Szkole Filmowej w Łodzi i kolorowy świat studenckich teatrzyków – warszawskiego STS- u i gdańskiego Bim-Bomu. Widzowie zobaczą spektakularne sukcesy oraz porażki Osieckiej, zarówno w walce z cenzurą, jak i wynikające z trudnych życiowych wyborów.

W 1. odcinku serialu "Osiecka" nastoletnia Agnieszka Osiecka (Eliza Rycembel) wraz z ojcem – Wiktorem (Jan Frycz), celebrują urodziny mamy – Marii (Maria Pakulnis). W prezencie Maria dostaje od męża czerwone pantofle z puszkiem. Nad ranem Wiktor Osiecki znika z domu. Zaniepokojone Agnieszka i Maria idą na milicję zgłosić jego zaginięcie. Młoda poetka szuka ojca u artystki, Józefiny Pellegrini (Wiktoria Gorodeckaja). Zauważa na jej stopach czerwone pantofle – takie same jakie dostała Maria...

Agnieszka Osiecka - kim była?

Osiecka była przede wszystkim poetką, autorką ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek. Choć powstały dziesiątki lat temu, są znane i śpiewane do dziś - m.in. "Zielono mi", "Polska Madonna", "Sing sing", "Damą być", "Niech żyje bal". Dla Studenckiego Teatru Satyryków (STS), z którym była związana do 1972 roku, napisała ponad 166 tekstów.

Na pierwszym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1963 roku odniosła wielki sukces, otrzymując nagrodę indywidualną za "Piosenkę o okularnikach" oraz sześć wyróżnień za piosenki: "Białe małżeństwo", "Czerwony Kapturek", "Gdzie jest szlagier", "Kochankowie z ulicy Kamiennej", "Solo na kontrabasie", "Ulice wielkich miast".

Współpracowała m.in. z Kaliną Jędrusik, Magdą Umer, Ewą Demarczyk, Marylą Rodowicz, Łucją Prus, Wojciechem Młynarskim, Markiem Grechutą. Agnieszka Osiecka była ceniona także jako poetka, powieściopisarka i autorka sztuk teatralnych (jej pierwsza sztukę pt. „Niech no tylko zakwitną jabłonie” wystawił Teatr Ateneum, z którym związała się na dłużej). Poetka zmarła 7.03.1997r.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn